Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İzmir'in en büyük 'ihtisas fuarı' açıldı

İZMİR'de MARBLE - 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı. İzmir'in yeni fuar alanı ile birlikte şahlanacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni fuar alanı ile ilgili olarak, "Para sıkıntımız yok, süre sıkıntımız var. Daha önce temel atabilseydik 2014 Marble Fuar'ını yeni alanda gerçekleştirmemiz bıçak sırtında olmazdı" dedi.

İzmir'in en büyük 'ihtisas fuarı' açıldı

İzmir'in en büyük ihtisas fuarı olan MARBLE - 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı düzenlenen görkemli tören ardından kapılarını açtı. Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen törene İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Valisi Kerem Al, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Muğla Valisi Fatih Şahin, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yrd. Dr. Nevzat Kavaklı, İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, partilerin il başkanaları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, çeşitli illerden dernek başkanları, yurtiçi ve dışından pek çok sektör temsilcisi katıldı. Tören Grup Dir'in görkemli dans ve ritim gösterisi ile başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı konuşmada, Marble Mermer ve Doğaltaş Fuar'ının açılmadan iş bağlantılarını başladığının haberini almanın kendilerini çok sevindirdiğini belirtti. Fuara 38 ülke ve 41 ilden 1182 katılımcının olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu, katılımcıların dünyanın her kıtasından İzmir'e gelerek Marble'da buluştuğunu söyledi. Gaziemir'de inşaatı başlayan yeni fuar alanı ile ilgili konuşan Başkan Kocaoğlu şunları kaydetti:


"Para sıkıntımız yok, süre sıkıntımız var. Daha önce temel atabilseydik 2014 Marble Fuar'ını yeni alanda gerçekleştirmemiz bıçak sırtında olmazdı. 400 milyon TL'lik bu projeyi Büyükşehir Belediyesi karşılayacak güçtedir. Dünyanın hiçbir yerinde bir belediye bunu yapmamıştır. Biz fuarcılığın öneminin bilincindeyiz. Ulu önderin 'fuarlar kongreler kenti' hedefini gerçekleştirme ilkesi ile yolumuza devam ediyoruz. Yıllık yatırım potansiyelimizin yarısını fuara ayırmış durumdayız. Bir sıkıntı yok."

İZFAŞ'ın birçok ülkeden konaklaması dahil olmak üzere alıcı heyet organizasyonu yaptığını ifade eden Kocaoğlu, "Yer yetersizliğinden dolayı lokomotif fuarlarımızı büyütemediğimiz için son bir iki yıldır frene basıyorduk. Yeni fuar alanı ile birlikte kentimizde fuarcılık şahlanacak fuarcılığın kente katkısı üçe katlanacaktır" dedi.

'60 BİN DEĞİL 90 BİN METREKARE OLMALI'

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı Selahattin Onur da, yeni fuar alanının temel atılması ve yatırımın başlaması ile Marble'ın yer sorununun sona ereceğini belirterek, yeni fuar alanının 60 bin metrekare yerine 90 bin metrekare üzerine planlanması gerektiğini söyledi. Mermer sektörünün geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve bunun yeterli olmadığını belirten Onur, "Bunda ABD ve Avrupa'daki krizin yanı sıra madencilik işletmelerinin ruhsat izinlerinin başbakanlık genelgesi iznine tabi olması var. Bu genelge kaldırılmalı ya da madencilik sektörünü kapsamamalıdır" diye konuştu.

38 ÜLKE VE 41 İL'DEN 1182 FİRMA KATILIYOR

45 bin 833 metrekare net alan üzerinde düzenlenen fuarda, işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton taş, 612 adet blok mermer ve doğaltaş taş sergileniyor. Marble Fuarı'na 38 ülkeden, ABD, Almanya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Irak, İran, İtalya, İspanya, Japonya, KKTC, Kore, Kuzey İrlanda, Libya, Makedonya, Mauritius, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, San Marino, Suriye, İsveç, Hollanda, BAE, Ukrayna, Birleşik Krallık, Ürdün, Çek Cumhuriyet, Tayvan'dan firmalar katılıyor. Fuara; Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova olmak üzere Türkiye'nin doğal taş çıkan her bölgesinden taş geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!