İzmir Fuarı'nda kavga

İzmir Enternasyonel Fuarı'nın 82'nci açılış töreni protestolarla başladı. CHP ve AK Partililer arasında gerginlik yaşandı.

İzmir Fuarı'nda kavga

 İEF açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Onur Konuğu Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Rishad Bathiudeen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Onur Konuğu Sinop'un Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çok sayıda milletvekili, üst düzey bürokratlar ve iş dünyası temsilcileri katıldı. 82'nci İEF açılış töreni, Sri Lanka'dan gelen dans ekibi ve Sinop'tan gelen folklor gösterisi ile renklendi.

Açılışa önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi.

Kılıçdaroğlu, Tiyatroyu dolduran izleyicilerin yarısının alkışları arasında kendisi için ayrılan koltuğuna oturmadan bu kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kapıdan göründü.

Slogan yarışı başladı

Bunun üzerine törene gelenlerin diğer yarısını oluşturan Ak Partili topluluk, 'Yolların kralı Binali Yıldırım' tezahüratı yaptı. Bunun üzerine CHP'liler, 'Halkın umudu Kılıçdaroğlu' sloganı ile karşılık verdi.

Ak Partililer de 'Alemin kralı Binali Yıldırım, İzmir seninle gurur duyuyor' sloganı atınca CHP'liler tarafından ıslıklandı. CHP'lilerin bulunduğu bölümden 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganı atıldı.

Bir vatandaş, 'Yürü Aziz Kocaoğlu Ege'nin Yiğidi' diye bağırdı. Bunun üzerine Ak Partililer, 'Yolların kralı Binali Yıldırım' sloganı yineledi.

Bu arada sunucu araya girerek İzmir Fuarı'na yakışan bir açılış olması uyarısı yaptı.

Açılış programındaki saygı duruşu sırasında sahnenin sağ tarafandan üst bölümdeki Ak Partililerle protokoldeki CHP'liler arasında bulunan ve SDP üyesi olduğu belirtilen 5-6 kişilik genç grup, 'Akın var güneşe akın, güneşin zaptı yakın. Kahrolsun AKP' sloganı atıp, sol yumruklarını havaya kaldırdılar. Bu gençlere birkaç izleyici, 'Saygı duruşuna saygınız yok mu?' diye tepki gösterdi.

Kocaoğlu tepki gösterdi

Başkan Aziz Kocaoğlu konuşmasına yaşanan tezahürat ve ıslık rekabetine tepki göstererek başladı.

Oldukça sinirlenen Kocaoğlu şöyle konuştu: "3 yıl önce başlayan ve buradaki programın önüne geçen konuşmamda gerekli mesajları verdiğime inanıyordum. Ama 3 yıldır gördüğümüz ve yaşadığımız tablo benim mesajlarımın anlaşılmadığını gösteriyor. Bu fuar ne şu partinin ne bu partinin, ne onun ne bunun çiftliği değildir. Herkes ne yaptığını bilsin, lütfen herkes! Nerde olursa kim yaparsa! Bu fuar ulu önderimizin bize mirasıdır. Lütfen herkes kendini bilsin. Burası siyasi arena değil. 832 yıllık Türkiye'nin ilk fuarının ve ulu önderin talimatıyla kurulan fuar etkinliğidir.

Lütfen herkes kendisini bilsin burası arena değil. 60 ülkeden gelen konuk var. Hadi Genel Başkan'a, bakana, belediye başkanlarına, hiçbir siyasiye saygı göstermiyorsun ama yabancı konuklara gösterin. Bakan düzeyinde 60 ülkeden gelen konuk var. Bana ikinci kez bu konuşmayı yaptırıyorsunuz. Yine herkesten yine sizlerin adına herkesten ve sürçü lisan muhataplarından özür diliyorum. Ama şunu da söyleyeyim bu üç oldu. Herkes iyi bilsin dördüncüsü olmayacak. Bunu da herkes, kim sebep olduysa kafasının ta kılcal damarlarına kadar yazsın arkadaşlar. Böyle şey olmaz" dedi.

Kocaoğlu daha sonra önceden hazırlanmış metni okudu.

Açılışta arbede

Başkan Kocaoğlu konuşmasını metne bağlı olarak yaparken slogan atan gençler bu kez de, 'Kahrolsun Faşizm' diye bağırdı.

Bunun üzerine bu gençlere çevreden bazı kişiler müdahale etti.

Gençlere müdahale edenlerin sivil polisler olduğu öne sürüldü.

Ancak bu arada gençlere Ak Partili olduğu iddia edilen bazı kişiler tekme atınca ortalık daha da karıştı. İtiş kakış ve arbede yaşandı.

CHP Milletvekilleri araya girerek arbadeye yatıştırmak istedi. Bu arada CHP Milletvekili Erdal Aksünger de yumruk darbesi aldığını söyledi.

Sivil polislerin de devreye girdiği arbede Kocaoğlu'nun konuşmasından sonra biterken, slogan atan gençlerden biri bayıldı. Genç, ilk müdahale yapılmak için ambulansa taşındı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!