Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İZLANDA'NIN KÜLLERİ YİNE AVRUPA'YA KÂBUS

İzlanda'da patlayan Grimsvötn yanardağı, püskürtütğü külüyle İngiltere ve Avrupa genelinde 500 uçak seferini iptal ettirdi

İZLANDA'NIN KÜLLERİ YİNE AVRUPA'YA KÂBUS

Avrupa Hava Trafiği Kurumu (Eurocontrol), İzlanda'da hafta sonunda patlayan Grimsvötn Yanardağı'nın yaydığı kül bulutu nedeniyle İngiltere, İrlanda, İskoçya ve İskandinav ülkelerinin bir kısmında 500 dolayında uçuşun iptal edilebileceğini bildirdi.

Kül bulutundan, Kuzey İrlanda'nın Londonderry, İskoçya'nın Glasgow, Edinburgh ve Prestwick ile İngiltere'nin kuzeyindeki Newcastle, Carlisle, Durham Tees Valley ve Cumbernauld'daki havaalanlarının etkileneceği söyleniyor. Kül bulutu tehlikesinden Norveç, İsveç ve Danimarka'nın da etkilenmesi bekleniyor. Yolculara, seyahate çıkmadan önce, mutlaka havayolu şirketleriyle temasa geçmeleri tavsiye ediliyor. İzlanda meteoroloji kurumundan Olof Baldursdottir, kül püskürmesinin azalmaya devam ettiğini belirterek, kül bulutunun dün en aşağı seviyede bulunduğunu açıkladı. Kül bulutunun önceki gün 7 ila 8 km yükseklikte olduğunu, gece ise 3 ila 5 km irtifaya düştüğünü belirten yetkililer, bunun büyük olasılıkla yanardağın faaliyetinin azalmasından ve şiddetli rüzgârlardan kaynaklandığını bildirdiler.

Ne zaman, nereler etkilenecek?

BUGÜN: İskoçya, İngiltere, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç, Polonya etkilenecek.
YARIN: Kül bulutlarının Avrupa üzerine en yoğun eseceği gün.
CUMA, C.TESİ, PAZAR: Rüzgârlar İzlanda üzerinden kutuplara esecek, kül etkisi azalacak.
P.TESİ DİKKAT: Volkan aynı miktarda kül yaymaya devam ederse pazartesiden itibaren rüzgârlar kuvvetlenecek Avrupa'yı kül basacak.
OBAMA'NIN TURU ETKİLENMEZ

Flynn, İngiltere'ye resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın Avrupa turunun bu durumdan etkileneceğini sanmadığını ifade etti.
Eurocontrol yetkilisi, "Obama'nın Avrupa ziyaretlerini planlanan şekilde sürdüreceğini sanıyorum" dedi. Obama, kül bulutu nedeniyle İrlanda ziyaretini kısa keserek İngiltere'ye gelmişti.

TÜRKİYE İÇİN ŞİMDİLİK TEHLİKE YARATMIYOR

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, yanardağdan çıkan toz bulutunun yerden çok yükseklere çıkmadığından Türkiye için şimdilik bir tehlike yaratmadığını belirtti.
Uydu görüntülerinde, yanardağ tozlarının bulutların alt tarafında görüldüğünü ifade eden Saydam, şu bilgileri verdi:
''Bölgede yağış da var. Demek ki kısa zamanda atmosferdeki toz kümesi yere inecek ancak toz çıkışı devam edecek olursa önce Avrupa'ya daha sonra da Karadeniz üzerine ulaşma olasılığı var. Bu bölgeden gelecek hava kütlesinin beş gün içerisinde nasıl hareket edeceği önemli. Bu nedenle gelecek günlere ilişkin kesin bir açıklama için, bölge üzerinden gelecek hava akımlarının yönünün dikkatle takibi gerekiyor.''

ÜLKEDEKİ HAVAALANLARI DA KÜL BULUTUNDAN ETKİLENECEK

İngiliz yetkililer, İzlanda'da hafta sonunda patlayan yanardağın yaydığı kül bulutunun, ülkedeki havaalanlarını etkileyeceğini söylediler.
Hava trafik kontrolörleri ajansı, İngiltere'deki havalanlarının açık kalacağını, ancak uçuşlarda bugün yerel saatle 13:00 ila 18:00 arasında kül bulutu nedeniyle aksamalar olacağını bildirdi.
Kül bulutundan, Kuzey İrlanda'nın Londonderry, İskoçya'nın Glasgow, Edinburgh ve Prestwick ile İngiltere'nin kuzeyindeki Newcastle, Carlisle, Durham Tees Valley ve Cumbernauld'daki havaalanlarının etkileneceği belirtildi.

VOLKANDAN KÜL PÜSKÜRMESİ AZALIYOR

İzlanda meteoroloji kurumundan Olof Baldursdottir, kül püskürmesinin gece azalmaya devam ettiğini belirterek, kül bulutunun bugün en aşağı seviyede bulunduğunu kaydetti.
Kül bulutunun dün 7 ila 8 km yükseklikte olduğunu, gece ise 3 ila 5 km irtifaya düştüğünü belirten yetkililer, bunun büyük olasılıkla yanardağın faaliyetinin azalmasından ve şiddetli rüzgarlardan kaynaklandığını bildirdiler.
İzlandalı yetkililer, meteorolojik koşulların bu sabah volkanın incelenmesine izin vermediğini ve TSİ 15.00'de yanardağın çevresinde uçakla bir bilimsel inceleme uçuşu yapılacağını söylediler.
Yanardağda volkanik faaliyetin başladığı cumartesi kül bulutu 20 km yüksekliği ulaşırken, küller bugün özellikle İskoçya olmak üzere bazı ülkelerde hava trafiğinin aksamasına neden oldu.

BARCELONA, KÜL BULUTU RİSKİNE KARŞI ERKEN UÇACAK

Şampiyonlar Ligi'nde 28 Mayıs Cumartesi günü Manchester United'a karşı final maçına çıkacak olan FC Barcelona, İzlanda'daki Grimsvötn Yanardağı'ndan çıkan kül bulutundan dolayı riske girmemek için bu gece Londra'ya gidecek.
Barcelona kulübünden yapılan açıklamada, "kül bulutunun yarattığı belirsizlikten dolayı Londra'ya uçusun bu gece yerel saat ile 22.00'a alındığı" bildirildi.
İspanyol basınında yer alan haberlerde, maçı izlemeye gidecek 24 bin kadar Barcelonalı taraftarın da durumunun belirsiz olduğu, seyahat acentalarının durumu çok yakından izlediğini yazdı. Barcelona kulübü maça gidecek taraftarları için 35 uçak ve 12 otobüs organize etti.
Barcelona teknik direktörü Josep Guardiola, "Hiçbir şeyi riske almak istemiyoruz. Ama kulübün aynı zamanda taraftarlarımız için de endişeleniyor. Bu final bir gösteridir ve onlar için yapıyoruz. Stadın yarısının boş olduğu bir sahada final oynamak güzel olmaz" dedi.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!