Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İzaydaş elektrik üretecek

İZAYDAŞ, 2013 yılı içinde Yuvacık Barajı suyundan elektrik enerjisi üretmeye başlayacak.

İzaydaş elektrik üretecek

Bugüne kadar tehlikeli atıklar, evsel atıklar, bitkisel ve hayvansal atıklar ile rüzgar enerjisinden elektrik üreten İZAYDAŞ, bu kez suyun enerjisini elektriğe dönüştürecek. Yuvacık Barajı ile Arıtma Tesisi arasındaki kot farkını değerlendirecek olan HES projesi ile ilgili çalışmalar başladı. Arıtma tesisinin hemen yanında inşa edilecek olan tesis için şantiye kurulurken, ekipler ilk olarak arazi tesviye işlemini gerçekleştirdi.

HES Projesinin içme suyu hattı üzerinde kurulması ve kentin deprem kuşağında bulunması nedeniyle, tesis şiddetli depremlere dayanıklı olarak inşa edilecek. Bu amaçla projenin temelinde, fore kazık yöntemi kullanılacak. Uygulama için zemine toplam uzunluğu 4.4 kilometreyi bulan 222 adet kazık çakılacak. Ekipler bu hafta itibariyle kazık çakma çalışmalarına başlıyor.

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, hidroelektrik santralin kurulacağı alanda başlayan çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. 2,3 MW'lık güce sahip olan HES projesinin yılda 15 milyon kilo watt saat elektrik üreteceğini dile getiren Genel Müdür Saraç, gurur duyulacak bir eserin ortaya çıkacağını, tesisin Kocaeli'nin enerjisine enerji katacağını belirtti.

Saraç, "Projenin bedelini öz kaynaklarımızla karşılıyoruz. Müteahhit firmamız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bir yan kuruluşu olan TEMSAN. Türbinlerimiz de yine ülkemizde imal ediliyor. Bu açıdan üretimin yüzde 100 yerli olması, bizim için ayrıca sevindirici bir durum" dedi.
Genel Müdür Muhammet Saraç, İSU Genel Müdürlüğü'nün kontrolünde gerçekleştirilen projeyi, 2013 yılı içinde hizmete almayı planladıklarını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!