Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'İyi bir algı var'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, olimpiayt adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye ve İstanbul için iyi bir algı oluştuğunu söyledi.

'İyi bir algı var'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Şu anda Türkiye'yle ilgili, İstanbul'la ilgili iyi bir algılama var. İyi bir şansı var İstanbul'un" dedi.

İsviçre'nin Lozan kentinde temaslarına devam eden Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020'nin tanıtım odasına yaptığı ziyaretten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundular.

İstanbul 2020 Komitesi Başkanı Hasan Arat, IOC üyesi ve TMOK Başkanı Uğur Erdener, milli sporcular ve 2020 Elçileri Neslihan Demir ve Gizem Girişmen ile bazı sponsor firma temsilcileriyle basının karşısına çıkan Babacan ve Kılıç, IOC üyeleriyle yaptıkları iki günlük görüşmelerin değerlendirmesini yaptı.

Kendisinin son 2 aydır Bakan Kılıç'ın daveti üzerine olimpiyat hazırlıklarına dahil olduğunu ifade eden Babacan, "Çok iyi bir hazırlık takımımız var. İyi bir ekip. Bunu gördüğüm için çok çok memnun oldum" diye konuştu.

Hükümetin, iş dünyasının ve medya camiasının da bu işi sahiplenmesinin önemine vurgu yapan Babacan, "Çünkü Türkiye olarak bu işi ne kadar çok sahiplenirsek, bu işi o kadar çok başarıya ulaştırma ihtimalini de yükseltmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

IOC üyelerine dün yaptıkları teknik sunuma çok iyi hazırlanıldığını belirten Babacan, "Şu anda Türkiye'yle ilgili, İstanbul'la ilgili iyi bir algılama var. İyi bir şansı var İstanbul'un" dedi.

Arjantin'in başkenti Buones Aires'te 7 Eylül'de ev sahibi kentin seçileceğini hatırlatan Babacan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin önünde 2 aylık yoğun bir süre var. Biliyorsunuz sporda ne kadar çok antrenman yaparsanız, sonuç da o kadar iyi oluyor. Zamanında iyi hazırlanma, hiçbir eksik bırakmama, sonuca ulaşmakta çok çok önemli. Önümüzdeki iki ayda da inşallah gün gün saat saat çalışmaya devam ettiğimiz sürece Buenos Aires'te sonucu alacağımıza ben inanıyorum.

Çünkü ben bu ekibe güveniyorum. İki yıldır zaten çok yoğun çalışıyorlar. Arkadaşlarımızı tek tek tebrik ediyorum. Sponsorlarımıza da teşekkür ediyorum. Ayrıca şunu da ifade etmek istiyorum, sponsorların sadece finansal katkısı değil, iş dünyasının 'bu işi sahipleniyorum' demesinin burada etkileri çok çok daha büyük.

Dolayısıyla hep beraber, Türkiye olarak inşallah, bu bizim gecikmiş bir hakkımız diyoruz ve almak için de hep beraber son dakikaya kadar çalışacağız."

Aday bir ülkenin genel güvenlik şartları, ulaşım ve teknik konularda çok sağlam olması gerektiğine de dikkati çeken Babacan, bunları sağladıktan sonra da gönülleri kazanmak için çok çalışılması gerektiğini kaydetti.

Babacan sözlerini, "Şu anda İstanbul'un bir özelliği var. Biz şunu rahatlıkla diyebiliyoruz. 'Son 10 yıldır bunları yaptık, önümüzdeki 10 yıllık planımız budur, 2023 hedeflerimiz budur' diyebiliyoruz. Böyle bir lüksümüz var. Bu her ülkede, her şehirde olmayabilir" diye tamamladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!