İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

Bu sabaha doğru hayatını kaybeden İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. Çağlar'ın, TRT'nin ünlü dizisi Payitaht Abdulhamid'in dünkü çekimlerinde rol aldığı öğrenildi. Dizinin yapımcısı Yusuf Esenkal, yaptığı açıklamada, Çağlar'ın sete dün sabah 10.00'da geldiğini söyledi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, bu sabah, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.

İBRAHİM EFENDİ'Yİ OYNADI

Çağlar'ın cenaze töreni yarın yapılacak. Ünlü dizinin çekimlerinin yapıldığı Kocaeli'ne giden İbrahim Çağlar,  Dersaadet Ticaret Odası'nın kuruluşunun çekildiği sahnede rol aldı. Çağlar, dizide, İbrahim Efendi rolünü kendisi oynadı. Dün çekimleri yapılan dizinin haftaya yayımlanacağı öğrenildi.

Dizinin yapımcılarından Yusuf Esenkal, Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Sabah 10:00'da sete geliyor. Kendi getirdiği kahvaltılık börek çörekle set ekibi oyuncularla birlikte kahvaltı yapıp sohbet ediyor. Akşama kadar çekimleri sürüyor. çocuğu, eşi ve torunuyla geldi. Çok neşeli ve mutluydu. çok önem veriyordu İTO'nun anlatılacak olmasına sahnelerinin bazı cümlelerini kendi düzenlemişti, çok heyecanlanıyordu."YARDIMCISI, ÇAĞLAR'I ANLATTI

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ise acı bir kayıp yaşadıklarını belirterek, İTO Başkanı İbrahim Çağlar'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Dün gece saat 01.00 gibi eşi ile beraberken kalp krizi geçirdiğini ve hastaneye kaldırıldığını anlatan Kalsın, şu bilgileri verdi:

"Hastanede bir müdahale yapılıyor, ana kalp damarlarından birisinin tıkalı olduğu tespit ediliyor. Anjiyo müdahalesi ile stent takılıyor. Biz de hastaneye saat 02.30 civarı intikal ettik, yeniden bir anjiyo ihtimalinden bahsedildi. 72 saat kadar müşahade altında tutulacağı söylendi ve biz de heyecanla kendisinin sıhhatine kavuşmasını bekledik. Ancak ne yazık ki sabah 6 civarında İbrahim Çağlar Başkanımız Hakkın rahmetine yürüdü.

İŞ HAYATINA 18 YAŞINDA BAŞLADI

1960 yılında İstanbul, Erenköy'de doğan İbrahim Çağlar, baba tarafından aslen Konya-Kadınhanlı'dır.Kökleri müteşebbis bir aileye dayanan Çağlar'ın anne tarafından dedesi Hasan Şevki Efendi Cumhuriyet öncesi II. Abdülhamid Han döneminde Hazine-i Humayun'da görev yapmıştır. (Çağların tesbih merakı ve kolleksiyonu kendisine dedesinden yadigar kalmıştır) Cumhuriyet sonrası ise genç Türkiye'nin ilk milli kolonya fabrikasını kurdu.

Çağlar'ın baba tarafından dedesi Sıtkı Çağlar ise, ticarete konu olabilecek her ürünün ticaretini yapar, özellikle Konya'dan diğer şehirlere giderek mal değiş tokuşu ile ticaret hayatını devam ettirirken, 1950'li yıllarda İtalyanlardan aldığı teknoloji ile İstanbul, Topkapı'da iplik fabrikası kurar. Sıtkı Bey aynı zamanda, Hacı Sabancı'nın Adana'da kuracağı fabrikaya da danışmanlık hizmeti verir. Bu vizyonla da oğlu Cenap Çağlar'ı (İbrahim Çağlar'ın babası) Avusturya Lisesinde okutur. Cenap Çağlar da okul sonrasında iplik ticareti ve müteahhitlikle ilgilenir.

Ticaretle yoğrulan bir ailede yetişen İbrahim Çağlar 7 yaşından itibaren yazları kendi isteğiyle eniştesinin yanında çalışmaya başladı. İlkokuldan sonra Güneş Kolejinde eğitim gören Çağlar, lisede gönlünde yatan aslanın peşinden giderek Ticaret Lisesi'ne kayıt oldu. 1977 yılında liseden mezun olan Çağlar ilk şirketi olan Nurtop A.Ş.'yi müteakiben kurmuş ve iş hayatına atılmıştır.

18 yaşında başladığı ticaret hayatını bugün tekstil, enerji, inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinde yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarıyla devam ettiren Çağlar, aynı zamanda sosyal hayatta, çeşitli vakıflarda aldığı görevlerle de ön plana çıkmıştır.

Çağlar, TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, TEPAV Mütevelli Heyeti üyeliği, Darülaceze Mütevelli Heyeti üyeliği, Marmara Grubu Vakfı Stratejik ve Sosyal Araştırmalar, Mütevelli Heyet ve Akademik Konsey üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Vakıfların dışında AK Parti ve MÜSİAD Kurucu Üyesi olan Çağlar, 2004-2010 yılları arasında TOBB Yönetim Kurulu Sayman üyeliği ve aynı tarihlerde TSE Yönetim Kurulu üyeliği yaparken, 2006-2012 yılları arasında DEİK Yönetim Kurulu üyeliği ve 2003-2006 seneleri arasında da İTHİB yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.

İstanbul Ticaret Odası'nda 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başlayan Çağlar, 2004-2009 yılları arasında İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuştur. 2009-2013 yılları arasında İTO Meclis Başkanlığı, 2013 yılından itibaren ise İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.  

Çağlar, aynı zamanda 2012 yılından itibaren Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanıydı.

Yoğun iş hayatı, sivil toplum kuruluşlarında ve vakıflardaki görevlerinden arda kalan zamanlarda ise atıcılık, yüzme ve tenis sporları ile ilgileniyordu. Çağlar  evli ve 2 çocuk babasıydı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!