İtalyanlar Grillo'nun önünü tıkadı

İtalya'da politik belirsizlik hala çözüme ulaşmazken, 5 Yıldız Hareketi'nin lideri Grillo'nın referandum çıkışının halkın hoşuna gitmediği ortaya çıktı.Seçimler sonrasında hükümet kurmakta zorlanan İtalya'da zaman daralıyor. 15 Mart'ta netleşmesi beklenen süreçte gelen açıklamalar da kafaların daha fazla karışmasına neden oluyor.

 İtalyanlar Grillo'nun önünü tıkadı

Özellikle popülist parti 5 Yıldız Hareketi'nin lideri eski komedyen Beppe Grillo'nun eurodan çıkış için referanduma gidilmesi önerisi halk tarafında sıcak karşılanmadı.

Seçim sürecine yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken ve seçimden üçüncü çıkan Grillo ağılıklı olarak gençlerin beğenisini toplamıştı.  Haftanın ilk işlem gününde gelen haberlere bakıldığında ülkede yapılan anketlerde halkın eurodan çıkmaya sıcak bakmadığı ortaya koyuldu. Corriere della Sera'nın yayınladığı haberde halkın büyük çoğunluğunun kur bloğundan çıkmak istemediği belirtildi. Ankete göre Euro Bölgesi'nde kalmak isteyen İtalyanlar yüzde 74 olurken yüzde 16'lık kesim Liret'e geçme taraftarı.

İtalyan halkının yüzde 69'luk kısmı referanduma karşı çıkarken,  yüzde 30'luk kesim bunun iyi bir fikir olabileceğini dil getirdi.

Grillo'nun 5 Yıldız Hareketi'ne oy verenlerin yüzde 73'luk kısmı Liret' dönmek istemezken, yüzde 65'i de referanduma karşı çıkıyorlar.

İTALYA'DA 5 YILDIZ HAREKETİ, HÜKÜMETİ KURMAK İSTİYOR
İtalya'da Beppe Grillo liderliğinde Yıldız Hareketi, hükümeti kurma görevinin kendilerine verilmesini istiyor.
  
5 Yıldız Hareketi'nin Parlamento Grup Başkanı Vito Crimi, Hareket'in parlamento üyeleri ile yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, diğer partilerle yapacakları görüşmelerde hükümeti kendilerinin kurmasını önereceklerini söyledi. Crimi yaptığı açıklamada, seçimlerde tek başına en yüksek oyu alan parti olduklarını ve hükümeti kurmanın hakları olduğunu savundu.
  
Ancak bu talebin kabul görmesi beklenmiyor. Merkez sağ ve sol koalisyonların 5 Yıldız Hareketi'nden daha çok parlamenterleri var.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!