Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İtalya sonunda kabul etti

İtalya'da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, kadınlara yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesi ile bunlarla mücadeleyi kapsayan Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi'ni oy birliğiyle kabul etti.

İtalya sonunda kabul etti

İstanbul'da 2011 yılının Mayıs ayında imzalanan ve kadına karşı ve aile içi şiddetle mücadeleyi hedef alan Avrupa Konseyi Sözleşmesi olarak bilinen İstanbul Sözleşmesi için İtalya Temsilciler Meclisi genel kurulunda oylama yapıldı. 630 sandalyeli mecliste 545 milletvekili hazır bulunurken, sözmeşme oyların tamamını alarak kabul edildi.

Sözleşmenin, İtalya tarafından tam anlamıyla kabul edilebilmesi açısından Senato'daki oylamadan da geçmesi gerekiyor.

Meclis Başkanı Laura Boldrini, meclisin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, kadına karşı şiddet konusundaki ilk uluslararası yapısal tedbir olan sözleşmenin oy birliğiyle kabul edilmesinin, ülkenin güneyindeki Calabria bölgesinde iki gün önce kıskançlık krizine giren sevgilisi tarafından yakılarak öldürülen 15 yaşındaki Fabiana Luzzi'nin cenazesinin kaldırıldığı günde devletten önemli bir hassasiyet işareti olduğunu bildirdi.

Boldrini, parlamentonun, mali açıdan desteklenmesi gerektiğini belirttiği sözleşme kapsamında somut önlemlerin hayata geçirilmesi konusunda attığı adımı devam ettireceğinden emin olduğunu belirtti.

Laura Boldrini, sosyal paylaşım sitesi "twitter"daki hesabından da sözleşmenin mecliste kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Temsilciler Meclisi gibi İtalya'da çift kanatlı parlamenter sistemin üst kanadı olan Cumhuriyet Senatosu'nun da aynı dikkatle bu sözleşmeyi onaylamasını beklediğini ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!