İtalya'da erken seçim sesleri

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, 4 Mart'ta yapılan genel seçimin ardından hala hükümetin kurulamaması üzerine, yıl sonuna kadar görevde kalacak ve erken seçime götürecek süreci yönetecek "tarafsız bir hükümetin kurulması" önerisinde bulundu.

İtalya'da erken seçim sesleri

İtalyan ANSA ajansının haberine göre Mattarella, bugün siyasi  partilerle yaptığı üçüncü tur müzakerelerin ardından taraflar arasında hala  anlaşma sağlanamaması üzerine yıl sonuna kadar görevde kalacak "tarafsız bir  hükümetin kurulmasını" önerdi.

Siyasi partilerin anlaşmaya varması halinde hükümetin istifa edeceğini  belirten Mattarella, "Eğer partiler herhangi bir anlaşmaya varamayacaksa,  tarafsız hükümet hemen arkasından seçimlerin yapılabilmesi için aralık sonuna  kadar işleri tamamlamalı." dedi.

Siyasi partiler tarafsız hükümeti desteklemezse seçimlerin yıl  sonundan önce yapılması gerekeceğine dikkati çeken Mattarella, ancak bunun  sıkıntılara yol açacağını ifade etti.

Mattarella, aşırı sağcı Lig'in lideri Matteo Salvini ile sistem  karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nin lideri Luigi Di Maio'nun gün içerisinde dile  getirdiği "seçimlerin 8 Temmuz'da yapılması" önerisine ilişkin ise İtalya'nın oy  kullanımına imkan sağlamak adına her zaman için yazın ortasında seçime gitmekten  kaçındığını söyledi. Mattarella aynı şekilde, sonbaharda yapılacak seçimin de  gelecek senenin bütçesinin onaylanmasıyla ilgili sorun oluşturacağını vurguladı.

HÜKÜMET KURMA ÇABALARI

Cumhurbaşkanı Mattarella'nın, nisan ayının başından beri siyasi  partilerle bizzat yaptığı müzakereler ve hükümetin kurulması ihtimalinin  belirlenmesi için ayrı ayrı görevlendirdiği Senato Başkanı Maria Elisabetta  Alberti Casellati ve Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico'nun temaslarından  herhangi bir sonuç alınamamıştı.

Luigi Di Maio liderliğindeki sistem karşıtı M5S seçimlerde yüzde 32,6  oy alarak mecliste en fazla milletvekiline sahip siyasi parti oldu.

Matteo Salvini'nin liderliğindeki aşırı sağcı "Lig", eski Başbakan  Silvio Berlusconi'nin merkez sağcı "Forza Italia" (Haydi İtalya) ve Giorgia  Meloni'nin aşırı sağ görüşlü "İtalya'nın Kardeşleri" partilerinin oluşturduğu sağ  ittifakı ise toplam yüzde 37 oy oranıyla seçimlerden birinci sırada çıktı.

M5S ve Berlusconi "asla bir araya gelmeyeceklerini" belirtmiş, M5S,  "Lig'in merkez sağ ittifakından ayrılmasını, böylece M5S-Lig hükümetinin  kurulabileceğini" bildirmişti. Lig ise M5S'nin seçim ittifakı yaptığı partileri  terk etmesi yönündeki teklifini kabul etmemişti.

Bu arada seçimde yüzde 18 oy alarak mecliste üçüncü sıraya gerileyen  mevcut hükümetin büyük ortağı Demokrat Parti muhalefette kalacağını, koalisyon  hükümetinde yer almayacağını bildirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!