İtalya'da Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Ülkede referandumla monarşiden cumhuriyete geçişin 72. yılı kutlandı.

İtalya'da Cumhuriyet Bayramı kutlandı

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 2 Haziran 1946'da yapılan  referandumla monarşiden cumhuriyete geçen İtalya'da, Cumhuriyet Bayramı kutlandı. 

İtalya, 1946'da yapılan referandumla monarşiden cumhuriyete geçişinin  72. yılını kutladı.

Cumhuriyet'e geçişin 72. yılı münasebetiyle başkent Roma'da düzenlenen  devlet törenine İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalya Başbakanı Giuseppe  Conte, Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico, Senato Başkanı Maria Elisabetta  Alberti Casellati, Savunma Bakanı Elisabetta Trenta ve İtalya Genelkurmay Başkanı  Claudio Graziano ile diğer hükümet ve devlet yetkilileri katıldı.

Törende İtalya milli marşının okunmasının ardından Cumhurbaşkanı  Mattarella, Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu.

Daha sonra İtalya Hava Kuvvetleri akrobasi timi "Freccie-tricolori",  Vittorio Emanuele II Anıtı'nın üzerinden alçak geçiş yaptı. "Frecce-tricolori"  Roma semalarına yeşil-beyaz-kırmızı rengindeki İtalyan bayrağını çizdi.

Ardından Vittorio Emanuele II Anıtı ile Kolezyum arasındaki yolda  geleneksel askeri geçit töreninin yapıldığı etkinlikte, bir paraşütçü 400  metrekarelik İtalyan bayrağıyla alana indi.

Öte yandan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Cumhuriyet Günü  münasebetiyle İtalya Genelkurmay Başkanı Graziano'ya yolladığı mesajında  "Özgürlük, adalet, eşitlik ve herkesin hakkına saygı duyulması gibi değerler,  toplumumuzun temelini oluşturmaktadır ve Avrupa'nın üzerine kurulduğu ana  sütunlardandır." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!