İtalya Başbakanı Conte'den İran'a ilişkin açıklama

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yürürlüğe giren ABD'nin İran'a yaptırımlarına ilişkin, İtalya'nın gerek duyulması halinde taahhütlerini güncellemeye hazır olduğunu bildirdi.

İtalya Başbakanı Conte'den İran'a ilişkin açıklama

Başbakan Conte İtalya'nın İran  konusunda ABD'nin tutumunu göz önünde bulundurarak, "daha sert" bir pozisyon  almaya hazır olduğu belirtti.

Conte, "Taahhütlerimizden kaçınmıyoruz ama daha sert bir yönde de olsa  bunu güncellemeye hazırız. (ABD Başkanı Donald) Trump ile görüşmemizde, eğer  Amerikan istihbaratından nükleerin yayılmasıyla ilgili şu ana kadar elde  edilenden farklı bir görüntü çizen haberler geliyorsa, İtalya'nın meselenin özüne  bakmaya hazır olduğu şeklindeki tutumunu ifade ettim." dedi. 

Başbakan Conte, hükümetin ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların  İtalyan şirketleri üzerindeki negatif etkilerini de en üst seviyede sınırlamak  için harekete geçeceğini aktardı.

"Ciddi, sert ve kesin olacağız"

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile ilişkilere de değinen Conte,  İtalya'nın kendini "başı dik" bir şekilde ifade edeceğini vurguladı.

Ülkesinin, AB Komisyonu'ndan iyilik veya taviz istemediğini, sadece  ilkelerin uygulanmasını beklediğini vurgulayan Conte, bütçe kanununa ilişkin,  "Çıkarlarımızı savunacak ciddi ve cesur bir programla kendimizi sunacağız. Çok  ciddi, sert ve kesin olacağız ama mantıksız duyarsız olmayacağız."  değerlendirmesini yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!