Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İsveç'teki isyan bitmiyor

Husby'de bir polisin elinde bıçak olduğu iddiasıyla 69 yaşındaki bir Müslümanı öldürmesi üzerine başlayan isyan bu hafta sonu da devam etti. Tepkiler giderek büyüyor...

İsveç'teki isyan bitmiyor

İsveç'in başkenti Stockholm'de Müslüman gettosu olarak bilinen Husby'de bir polisin elinde bıçak olduğu iddiasıyla 69 yaşındaki bir Müslümanı öldürmesi, Müslüman gençlerin tepkisine yol açtı.

Stockholm'ün banliyösünde yer alan ve 12.000 olan nüfusunun yüzde 80'ini Müslümanların oluşturduğu Husby'de Müslümanların 19 Mayıs'ta vuku bulan polislerin işlediği cinayetini protesto etmek amacıyla çıkardığı olaylar büyüyor. Çoğu Somali ve Türkiye'den gelen gençlerin olayı protesto etmek amacıyla Hagsaetra ile Roegsved semtlerinde polis merkezlerine yönelik saldırıları olayların büyüyerek devam etmesine sebep oldu.

Polisin şiddetini arttırması üzerine Paris'te Müslümanların aşırı sağcı hükümetin sosyal güvenlik politikalarını protesto etmek için 2005 yılında başlattığı olayların boyutuna ulaşan Husby 'ayaklanması' daha büyüyor.

Protestoya katıldıkları iddiasıyla 8 Müslümanın tutuklandığı olaylar, hafta sonu da devam etti. Yerel kaynakların bildirdiğine göre 50'ye yakın araç yakıldı. İsveç'te yabancı karşıtlığıyla bilinen Sverige Demokrat Parti Sözcüsü, hükümetten yaşananlara karşı sert tedbirler alınması gerekliliğini savunurken İsveç'te sosyal medyada İslamofobik tepkiler başlatıldı. 'Çokkültürlülük güzeldir, Müslümanlarsız', 'Müslüman Vahşiler İsveç'te ayaklandı' gibi mesajların paylaşıldığı sosyal medyada başta Hollanda, ABD gibi ülkelerden islamofobik destekler verildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!