Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İstiklal şehitlerini utandıracak abidenin yazısı değiştirilsin

Büyük Birlik Partisi Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, Bursa, Tophane'de Osmangazi Türbesi'nin bitişiğindeki Şehitler anıtındaki yazının İstiklal şehitlerimizin vicdanını sızlattığını ve bizleri utandıracak nitelikte olduğunu ve bu yazının değiştirilmesini istiyoruz dedi.

İstiklal şehitlerini utandıracak abidenin yazısı değiştirilsin

BBP Bursa İl başkanı Ünsal, burada  Yunanlılara savaşanlar Osmanlı askerleridir. Bu abide İstiklal savaşında  Bursa Yunanlılardan kurtarılırken 11.Eylül 1922'de şehit olan 14 asker için dikilmiş olduğunu, burada yazıda ise, sanki Osmanlıya karşı savaşılmış ve Osmanlı devletinin savaşta yenilmiş anlamı içermektedir. Ustaca kaleme alınmış yazı olduğunu yazan kişinin Osmanlıya iyiniyet beslemeyen bir zihniyetin ürünü olduğu ifade etti.


BBP'li Ünsal, Valilik tarafından bu konun araştırılmasını gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra bu yazının doğru olanın yazılmasını, yıllarca geçmişine hakareti,  marifet sayan bir zihniyetin elinden çıktığının aşikar olduğunu ve Aksi takdirde yıllarca neden Bursa'nın Yunanlılardan kurtuluşunu kutladığımızı tartışmamız gerekmekte olduğunu söyledi. 
Ünsal, Şehitler Anıtı dört köşeli bir kaide üzerine bir mermi şeklinde yerleştirilmiştir. Bu taş kaide üzerine "Burada yatan askerin şehit düştükleri muharebe, öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki, neticesinde Bursa ikinci defa fethedilmiş ve kadim Osmanlı Hükümeti nihayet bularak Hükümeti Cumhuriyetimiz teessüs etmiştir. Bu şehitler, bu eserlerin abidei mashariyetidir. Mukaddes ruhlarına Fatiha 1338 (11.Eylül.1921)" yazılıdır . Ayrıca bu anıtın arkasında da bu şehitlerin mezarları bulunmakta olduğunu  ve Tahmin ediyorum ki buradaki şehitlerimizin ailelerinin bu konudan haberi yoktur. şehitlerimize hakkının verilmesini ve yetkililerden tarihimize sahip çıkılmasını  istiyoruz dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!