İstihdama en büyük katkıyı turizm sağladı

Türkiye'de son 5 yılda istihdama en büyük katkıyı turizm sektörü sağladı. Sigortalı çalışan sayısı artışında yüzde 16,2 ile turizm sektörü ilk sırada yer aldı. Turizmdeki sigortalı çalışan sayısı da 277 binden 902 bine yükseldi.

İstihdama en büyük katkıyı turizm sağladı

 


Türkiye'de son 5 yılda sigortalı çalışan sayısı artışında yüzde 16,2 ile turizm sektörü ilk sırada yer aldı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Biriminden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı verilerine göre Türkiye'de sigortalı çalışan sayısı, son 5 yılda 3.8 milyon kişi artarak 12.3 milyona ulaştı. Bu dönemde, turizmdeki sigortalı çalışan sayısı da 277 binden 902 bine yükseldi.

İKİNCİ SIRADA İNŞAAT

Ar-Ge Birimi uzmanlarınca yapılan hesaplamalara göre, ülke genelindeki sigortalı sayısındaki artışın yüzde 16,2'si turizmden kaynaklandı. Turizm sektörü, performansıyla ilk sırada yer alırken, yüzde 12,4 ile inşaat sektörü ikinci, yüzde 10,9 ile perakende sektörü üçüncü oldu. İstihdamdaki artışa yiyecek-içecek sektörü yüzde 9, konaklama sektörü yüzde 6 dolayında katkı yaptı.

YENİ İŞ OLANAKLARI TETİKLEDİ

Ar-Ge uzmanlarının yaptığı değerlendirmeye göre, turizmde sigortalı sayısındaki artış, yeni iş olanaklarının yaratılması, kayıtsız çalışanların kayıt altına alınması ve turizm kapsamına giren firma sayısının artırılmasından kaynaklandı. Diğer yandan son 5 yılda, sektörde kayıtlı çalışanların payı yüzde 57'den yüzde 65'e çıktı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!