İstifanın asıl nedeni!

Deniz Kuvvetleri Komutanı olması beklenirken istifa eden Donanma Komutanı Nusret Güner'in "Askeri casusluk" iddianamesinde "mağdur" olarak yer aldığı ortaya çıktı

İstifanın asıl nedeni!

İstifanın kızının gizli kamerayla görüntülerinin yer aldığı iddianameyle aynı tarihe denk gelmesi dikkat çekti.

İZMİR Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kadınları kullanarak askeri belgeleele geçirdiği iddia edilen suç örgütüne yönelik hazırladığı ve İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamedeki mağdur listesinde sürpriz bir isim çıkAğustos ayında yapılacak Yüksek Askeri Şûra'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenirken ani bir kararla istifa edip emekli olan Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner iddianamede 784., kızı 177. mağdur olarak yer aldı.

'ODASINA KAMERA'
Çetenin, amacına ulaşmak için hedef seçtikleri kişiler hakkında "gizli kamera'' kayıtlarıyla bilgi topladığının belirtildiği iddianamede, örgütün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kanadında kullandığı ileri sürülen 18 numaralı sanık Astsubay Sunay A.'dan elde edilen "Sunay'' isimli dijital materyal içerisinde, Güner ve kızı hakkında bilgilerin yer alıyor. Belge dökümünde, "Nusret Paşa'nın kızı konusunda çok hassas olduğunu unutmayın" denilerek öncelikle kızının hedef alınıp odasına kamera yerleştirilerek görüntülendiği anlaşılıyor. Bu görüntülerle Güner'e şantaj yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

RAPOR HAZIRLANMIŞ
4 Nisan 2011 tarihinde rapor olarak hazırlanıp çeteye sunulduğu ileri sürülen ve örgüt mensubu şüpheli Sunay A.'dan elde edilen "Nusret Güner Hakkında.doc" isimli belgede, Güner'in birliklere yaptığı denetimlerin ayrıntıları, konuşmaları, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmesi yer alıyor. Aynı belgede, Güner'in kızı konusunda çok hassas olduğu vurgulanarak, "A.'nın okuldaki erkek arkadaşları ile muhabbeti çok iyiymiş. Samimiyeti ilerlettiği bir çocuk var, bunlar kesin Nusret Paşa'yı kızdıracak pozlar verir. Ben nereye takılacaklarını bildiririm siz fotoğraflarsınız. Nusret Paşa'nın kızı konusunda çok hassas olduğunu unutmayın kızının çocukla el ele fotoğrafı bile onu delirtir" ifadeleri yer aldığı belirtildi.

LOJMANA GİRDİ
Ayrıca belgede "Mustafa K. astsubay Nusret Paşa'nın lojmanına girdiği anlardan birinde A.'nın odasına gönderdiğiniz kamerayı yerleştirmiş. 'Çok iyi oldu' diyor, dediğiniz süre kaldıktan sonra alacak" satırları yer alıyor. Bu belgedeki Hâkim Murat A. tarafından hazırlandığı ileri sürülen notta ise "Mustafa K., A. Güner'in odasına yerleştirdiği kamerayı almış. Kullanılabilecek iyi görüntüler var. Ekte gönderiyorum. Nusret Paşa, bir şeyden şüphelenirse, onu yemekle bırakmaz beni de yer" satırlarının yer aldığı da iddianamede belirtiliyor.

İLGİNÇ ZAMANLAMA
GÜNER önceki gün Genelkurmay Başkanı Özel'i ziyaret ederek istifasını sunmuştu. Tuğgeneral Hakan Taşkesen'in, "mağdur" olarak yer aldığı Askeri Casusluk iddianamesinin açıklanmasından bir gün sonra istifa etmesi dikkat çekti. Oramiral'in Balyoz Davası'nı kastederek, "Tutuklu askerlerle ilgili olarak elimizden hiçbir şey gelmiyor" diyerek istifa ettiği ileri sürülmüştü.

'F-16 taktik belgeleri ABD'yle aramızı açar'
İddianamede, davanın sanıklarından Tuğgeneral Hakan Taşkesen ile ilgili bölüm de yer alıyor. Örgüt üyesi kadın A.Ü.'nün, Taşkesen ile ilgili tuttuğu ileri sürülen notlarda, "General oldu. Genelde pehlivanın evini kullanıyoruz. F-16'ların teknik taktik ve prosedürleri adlı gizli bir pdf dosyasını gösterdi. Kimseye söylemememi ve bu çıkarsa Amerika ile aramızda kriz çıkarabilecek bir belge olduğunu söyledi" açıklamaları dikkat çekti.

'Üs içinde gömülü örgüt mühimmatı var'
İddianamede örgütün Balıkesir'de toprağa gömülü mühimmatının bulunduğu öne sürüldü. Suç örgütü lideri Bilgin Özkaynak'tan ele geçirilen Pandora dosyasında Ö.B. ile ilgili bölümde, "Gömülü mühimmatı R.T. istediğimiz zaman getirebileceğini ekstra mühimmat için denetlemelerin geçmesini beklediğini söyledi" ifadeleri bulunduğu ileri sürüldü. İddianamede, suç örgütünün bu dosyaları şifrelediği için henüz şifrelerin kırılarak ulaşılamadığı da vurgulandı.

Subayların sperm örneklerini mi aldılar?
İddianamede ayrıca S.K.'nın evinde yapılan aramada çantada üzerinde subayların ismi yazılı 10 adet kırmızı kapaklı boş tıbbi veri alma tüpleri ve 2 adet üzerlerinde VGR 100 yazılı cinsel gücü artırıcı hap ele geçirildiği iddia edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!