İşte Yeni Teşvik Sistemi'nin ayrıntıları

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin ayrıntılarını açıkladı.

İşte Yeni Teşvik Sistemi'nin ayrıntıları

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Conrad Otel'de, yaptığı konuşmada, ''Yeni teşvik sistemimiz, 4 ana bileşenden oluşuyor. Bunlar; Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki, Stratejik Yatırımların Teşviki'dir. Bu uygulamalar kapsamında yatırımcılara KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, faiz desteği,yatırım yeri tahsisi, Gelir Vergisi stopajı desteği ve KDV İadesi destekleri verilecek'' dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bölgesel Teşvik kapsamında getirilen en önemli yeniliğin yeni bir bölgesel haritanın oluşturulması olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Bu sorunun yeni teşvik sisteminde ortadan kaldırılması için, Kalkınma Bakanlığımız ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine ilişkin 61 değişken kullanarak 2011 yılında, 'İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması' çalışmasını tamamen yeniledi. Birlikte yaptığımız çalışma ile illerimizi 6 bölgeye ayırdık. Yeni bölgesel ayrım, mevcut sistemdeki 'il grupları'nı ve onların sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini dikkate almak yerine, bizzat illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini esas almak suretiyle oluşturuldu.
İl bazlı yeni bölgesel ayrımda 1. bölge, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi itibariyle ilk sıralarda olan Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Muğla illerinden oluşmaktadır. 6. bölge ise, ekonomik ve sosyal olarak görece az gelişmiş 15 ilimizi kapsamaktadır. Bu bölgede Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illeri yer almaktadır.
Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında yatırıma katkı oranı yüzde 15 ila yüzde 50 arasında, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Uygulamaları kapsamında ise yüzde 25 ila yüzde 60 arasında kademelendirildi.
Yatırımların organize sanayi bölgelerinde yapılması halinde yatırımcılar, yatırımın bulunduğu bölgenin bir alt bölgesinde uygulanan oranlardan yararlanacaklar. 6. bölgede ise yatırıma katkı oranı, 5 puan artırımlı olarak (Bölgesel Teşvik Uygulamaları için yüzde 55, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki için ise yüzde 65) uygulanacak."

Amacımız yatırımlara bir an önce başlanması
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Amacımız yatırımlara bir an önce başlanması. 31 Aralık 2013 tarihine kadar başlayacak olan yatırımlara uygulanacak yatırıma katkı oranlarını, bu nedenle sonraki dönemlere kıyasla daha yüksek olarak belirledik. Getirdiğimiz yeni sistemde vergi indirimi desteğinin yatırım döneminde ve yatırımcıların diğer faaliyetlerinden elde edilen kazançlarına da uygulanmasını sağlıyoruz. Bu uygulama, 1. bölge dışındaki tüm bölgelerde geçerli olacak'' dedi.
Çağlayan, ''Sigorta Primi İşveren Hissesi desteği bölgelere göre kademeli olarak 2 ila 12 yıl arasında değişen sürelerde uygulanacak. Yeni sistemde, bu desteğin süresi tüm bölgelerde artıyor. 6. Bölgede yapılacak yatırımlarda yatırımcılarımızın ödemeleri gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden tutarı 10 yıl süreyle, yatırımların organize sanayi bölgelerinde yapılması halinde ise 12 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!