Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte TSK'nın yeni araçları

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin filosuna katılacak olan askeri araçların test sürüşlerini izledi.

İşte TSK'nın yeni araçları

İŞTE TSK'NIN YENİ ARAÇLARI/FOTOGALERİ

Bakan Yılmaz, şiddete başvurmadan her şeyin demokratik ortamda tartışılarak çözüme kavuşmasından yana olduğunu belirterek; 'Her kim şiddetle bir sonuç alacağını düşünüyorsa yanılıyor" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine mal ve hizmet tedarik eden firmaların imkan ve kabiliyetlerini yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere BMC, Yol-Bak ve Pagatel firmalarının tesislerini ziyaret eden Bakan Yılmaz, Kemalpaşa'daki test parkurunda TSK'nın yeni filosuna katılacak olan araçların test sürüşlerinin gösterisini seyretti. Yüzde 100 yerli sermaye ve iş gücü ile ticari ve savunma üretimi gerçekleştiren BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş. ziyaretinde araçların kalite ve kullanılırlıklarını denetleyen Milli Savunma Bakanı Yılmaz, dünyada 4 mayın patlamasına karşı test edilen tek zırhlı araç olan "kirpi" hakkında bilgi aldığı sırada Türk savunma sanayisinin övgüye layık olduğunu ve hızla geliştiğini söyledi.

Bakan Yılmaz'a, BMC Genel Müdürü Mehmet Demirpençe basına kapalı düzenlenen toplantıda brifing verdi. Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Erkan da fabrika gezisi sırasında 2,5 - 5 - 10 tonluk taktik tekerlekli araçlar ile mayına karşı korumalı zırhlı araçlar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin araç tedarik planı kapsamında gelecekte ihtiyaç olabilecek tüm araçların geliştirilmesiyle ilgili bilgi verdi.

Bakan Yılmaz incelemelerinin ardından Türkiye'nin yarını bugünden daha güçlü olacaktır' açıklamasında bulunarak şöyle konuştu: "Milli gücümüzü oluşturuyoruz. Türkiye bugün dünden daha güçlü. Türkiye'nin yarını da bugünden daha güçlü olacaktır."

Araçların kendisini ispatladığını aktaran Bakan Yılmaz, şiddete başvurmadan her şeyin demokratik ortamda tartışılarak çözüme kavuşmasından yana olduğunu belirterek şöyle konuştu: 'Bizzat kendini sahada ispatladı. Yüzde 100 güvenilir bir araç. Kendinden bekleneni veren bir araç. Gönül ister ki Türkiye'deki her şey hak içerisinde demokratik sistem içerisinde dile getirilsin. Demokratik sistem içerisinde tartışılsın. Çünkü bir hiç gerekçe şiddet kullanılmasını haklı göstermez. Her kim şiddetle bir sonuç alacağını düşünüyorsa yanılıyor. Türkiye demokratik sistem içerisinde her türlü şeyi tartışmaya hazır. Zaten tartışıyor da. Söylenmeyen söz kaldı mı? Güzel bir söz var her sorunun bir cevabı vardır. Yeter ki demokratik ortamda oturup konuşalım."

F-16'LARDA PRENSİPTE EVET DENDİ

Bakanlık olarak yapılan çalışmalar konusunda da bilgi aktaran Bakan Yılmaz zırhlı araçlarda problemlerin olmadığını, F-16'larda da prensipte evet denildiğini belirtti. Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: 'İnsansız hava aracı ankanın seri üretim kararı alındı. Kendi atak helikopterimizi üretiyoruz. Kendi eğitim uçağımızı üretiyoruz. Milli gemimizi ürettik. Kendi tankımızın protip çalışmaları devam ediyor. 2016-2017 silahlı kuvvetlerin envanterine girecek. Kendi piyade tüfeğimizin seri üretimine geçeceğiz. Piyade tüfeğinin makineli halinin sözleşmesi imzalandık. Yarınımız bugünden daha iyidir. Her ne ihtiyaç varsa biz hepsini gerçekleştiririz. Gemiyi yaptık, kara araçalrını yaptık. Bir savaş uçağı. İnşallah f-16'ların kaynak kodunun alınmasıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Prensipte evet denildi. Tasarım sözleşmesi imzalandı. Yakın zamanda kendi savaş uçağımızı yapacağız.'

ÖZKÖK ZİYARETİNDEN 'CEVABIM YOK' YANITI

Fabrika ziyaretinin ardından İzmir'de ziyaret ettiği öğrenilen Genel Kurmay eski başkanlarından Hilmi Özkök ile ilgili soruları yanıtsız bırakan Yılmaz; 'Hiçbir cevabım yok" demekle yetindi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!