İşte Suudi Prens Selman'ın üzerinde etkili olan iki isim!

ABD'de New York Times gazetesi, Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed bin Selman'ın iktidarı ve siyaseti üzerinde etkili olduğunu iddia ettiği iki yakın danışmanının portresini sayfalarına taşıdı.

İşte Suudi Prens Selman'ın üzerinde etkili olan iki isim!

Ben Hubbard ve David Kirkpatrick imzasıyla çıkan "Suudi Prensin  yükselişinde iki sadık destekçi" başlıklı makalede, Suudi Velihat Prensin iki  yakın arkadaşı Saud el Katani ile Turki el Şeyh'in, Suudi prens ve icraatları  üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Suudi hanedanı üyelerinin dahi El Katani ve El Şeyh'ten korktuğu  kaydedilen makalede, Bin Selman'ın hanedan içinde darbe yapıp iktidara gelişinde,  yolsuzluk soruşturması adı altında kraliyet üyeleri ve Suudi zengin iş  adamlarının Riyad'taki Ritz-Carlton Otelinde hapis tutulmasında, Lübnan Başbakanı  Saad Hariri'nin SuudiArabistan'da alıkonularak istifaya zorlanmasında, Katar ve  Kanada ile ilişkilerde yaşanan siyasi gerginliklerde bu iki ismin önemli rol  oynadığı iddia edildi.

Makalede, Washington'daki Arap Körfez Devletleri Enstitüsünde  araştırmacı Kristin Smith Diwan'ın, söz konusu iki danışmanın Velihat Prense en  yakın isimler olduğu ve "Bin Selman'ın en yakın siyasi destekçileri, içeride ve  dışarıda 'Suudi önce gelir' duruşunun yeni yüzü." değerlendirmesine yer verildi.

Kaşıkçı'nın mülakatı

İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal  Kaşıkçı'nın, Newsweek'te yer alan bir mülakatında, Bin Selman'ın El Şeyh ve El  Katani dışında siyasi danışmanı olmadığı, bu kişilerin de Velihat Prensi için  tehlikeli kişiler olduğuna dikkat çektiği belirtilen makalede, Kaşıkçı'nın bu iki  ismin de "Çok hırslı, insanların korktuğu, kendilerine karşı gelenlerin hapse  atıldığı kişiler" olarak gördüğü yorumuna yer verildi.

Makalede, özellikle Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra Bin Selman'ın  "pervasız siyaseti" üzerindeki etkileri bakımından gözlerin El Katani ve El  Şeyh'e çevrildiğine dikkat çekildiği ancak Kaşıkçı cinayetinden sonra  tutuklandığı belirtilen 18 isim arasında bulunmadıkları bilgisi paylaşıldı.

"Suudi Arabistan'ın Steve Bannon'u"

Üniversite hukuk diploması olan 40 yaşındaki Saud el Katani'nin 10 yıl  önce kraliyet mahkemesinde işe alındığı, zamanla kraliyet ailesinin iç  ilişkilerini, sırlarını ve bağlantılarını çok iyi kavradığı yazılan makalede, El  Katani'nin Bin Selman'ın rakiplerini saf dışı ederek iktidara gelmesinde önemli  rol oynadığı kaydedildi.

"Suudi Arabistan'ın Steve Bannon'u" olarak ün saldığı belirtilen El  Katani'nin, Velihat Prensin baş propagandacısı haline geldiği, hanedanı  eleştirenleri kara listeye alarak kendilerine karşı kitlesel sosyal medya  saldırıları düzenlediğinin altı çizildi.

Diğer danışman 37 yaşındaki Turki el Şeyh'in de Muhammed Bin Selman'ın  korumalığını yaparken şakacılığı ve prense bağlılığı Velihat Prensinin dikkatini  çektiği belirtilen makalede, aynı yaşlarda oldukları için aralarında özel bir  samimiyetin de geliştiği ve daha sonra milyarlarca dolarlık bütçesi olan Spor  Bakanlığının başına getirilerek ödüllendirildiği belirtildi.

Makalede, Suudi hanedan üyeleri ve en zengin iş adamlarının Riyad'taki  Ritz Carlton Otelde yolsuzlukla mücadele adı altında tutulduğu sıralarda El  Şeyh'in 4,8 milyon dolar değerinde özel dizayn spor araba aldığı vurgulandı.

El Katani ve El Şeyh'in ayrıca, Ritz Carlton'da tutulanların  sorgulamalarına katıldığı ve işkenceye karıştıkları da iddialar arasında yer  aldı.

İki danışmanın da Kaşıkçı olayı konusunda şimdiye kadar herhangi bir  açıklama yapmadığının altı çizildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!