İşte Suriye operasyonunun maliyeti

SSuriye ile savaş tamtamları çalınıyor... Uluslararası kamuoyu yakın zaman içinde müdahale olacağından emin. ABD'nin 2013 için ayırdığı 675 milyar $'lık bütçe ise bu savaşı rahat rahat kaldırmaya yeter.

İşte Suriye operasyonunun maliyeti

20. ve 21. yüzyılın en çok savaşan ordusu olan ABD'yi yine bir savaş bekliyor gibi... Her ne kadar Obama önceki gece Suriye'ye müdahale konusunda kesin bir karara varmadığını söylese de dünya kamuoyu müdahalenin önümüzdeki günlerde yapılmasını bekliyor. Savaş'ın küresel piyasalara bir yük getireceği ortada. Fakat ABD maliyesinin Suriye'ye olası bir müdahaleden etkileneceğini söylemek güç. ABD 2013 yılında askeri harcamalar için 675 milyar dolar kaynak ayırdı.  Suriye'ye ise karadan bir müdahale olmayacağı düşünüldüğünde Pentagon'un maddi olarak bir kayba uğramayacağı gözüküyor. Buna kanıt olarak ise Libya'yı göstermek mümkün. ABD 7 ay boyunca Libya'ya havadan operasyon yapmıştı. Bunun maliyeti ise ülkeye sadece 1.1 milyar dolardı. Suriye'de bu rakamın 1.4 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu da ABD'nin ayırdığı bütçenin 482'de 1'ine karşılık geliyor. 

EN BÜYÜK KOZU TOMAHAWK'LAR

ABD'nin kuşkusuz özellikle liman kentlerini bombalamaktaki en önemli silahı Tomahawk füzeleri olacak. Büyük destroyerlerden atılan Tomahawk füzeleri 1970 yılından beri ABD ordusunun envanterinde bulunuyor. Menzili 1.700 kilometreye kadar çıkabilen Tomahawk füzeleri 2. Körfez Savaşı'nda ABD'nin en büyük kozlarından biriydi. Ağırlğı 1.300 kilograma kadar çıkabilen Tomahawk'lar Libya müdahalesinde de sık olarak kullanıldı.    

4.500 TANE ÜRETİLDİ

F-16'LAR da operasyonda sıklıkla kullanılacak. Seri olması ile bilinen Lockheed Martin'in ürettiği F-16'dan 1976'dan günümüze kadar 4.500 tane üretildi.

TÜRKİYE FİLOSUNUN EN GÜÇLÜSÜ ÜRETİLDİ

TANESİ yaklaşık  14.6 milyon dolara üretilen F-16'lar ısı güdümlü füzeleri başarılı bir şekilde taşıması ile biliniyor. 26 tane ülkenin envanterinde bulunan F-16'yi Türkiye, İsrail ve Pakistan gibi ülkeler de kullanıyor. Şam'ın gelişmiş hava savunma sistemine karşı F-16'nın çevikliğine Barack Obama'nın çok ihtiyacı olacak.

TEK BİR FÜZE 1.4 MİLYON $

LİBYA'da olduğu gibi Suriye'ye yapılacak  olası bir müdahalede de 100 ila 200 arasında Tomahawk fırlatılması hesaplanıyor. Füzelerin tanesi 1.45 milyon dolar.

LİBYA'DA KİM NE KADAR HARCADI?

Libya'da Kaddafi rejimine yapılan müdahale en çok ABD ve İtalya'nın bütçelerini etkiledi.

ABD     1.1 milyar dolar
İtalya     700 milyon dolar
Fransa     450 milyon dolar
Danimarka     120 milyon dolar
Belçika     58 milyon dolar
İspanya     50 milyon dolar
İsveç     50 milyon dolar
Kanada     26 milyon dolar

*İngiltere'nin ne kadar harcadğı kesin değil. Kulislerde 1.5 milyar dolardan bahsediliyor.

*Türkiye müdahale sırasında Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ne 300 milyon dolar yardım yaptı.

1.1 MİLYAR $'LIK 'HAYALET'LERLE BOMBALAYACAK

ABD dünyanın en gelişmiş hava kuvvetlerine sahip. İlk olarak 1999'da Kosova'da dünya kamuoyunun dikkatini çeken B2 bombardıman uçağı Obama'nın en büyük kozlarından. Uçak, hem konvensiyonel hem de nükleer bombalar taşıyabiliyor. B2 maksimum 8 tane güdümlü JDAM GPS bombası taşıyabiliyor. Hayalet uçak olarak da bilinen B2 radarlara yakalanmadan 'gizlilik' modunda ilerleyebilen tek bombardıman uçağı. ABD'de Northrop tarafından üretilen uçakların tanesi 1.15 milyar dolar. Bu da hayalet uçakları ABD filosunda bulunan en pahalı uçaklardan bir tanesi yapıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!