Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte SBS'deki skandal perde arkası

Ömer Dinçer'in döneminde yıllardır sınav yapan deneyimli öğretmenler başka birimlere gönderildi. Sınav yapım sistemi dışarıdan gelenlere emanet edilince SBS'deki skandal yaşandı

İşte SBS'deki skandal perde arkası

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl son kez yaptığı ve 1.1 milyon öğrencinin girdiği SBS'yi gece yarısı açıklamasının ardından bazı öğrencilerin puanlarını yanlış hesaplaması 24 saatlik bir kabus yaşadı. Bakanlık Fransızca ve Almanca testini çözen 718 öğrenciye İngilizce testinin cevap anahtarının uygulandığını kabul etti. Yüzbinlerce öğrenci yanlış puan hesaplama korkusu yaşadı. VATAN'ın edindiği bilgiye göre Ömer Dinçer'in bakanlığı döneminde başlayan atama furyası nedeniyle deneyimli birçok isim görevlerinden uzaklaştırıldı. Bakanlık'ta tüm kademeleri etkileyen değişiklik, yıllarca sınav soruları hazırlayan, ders kitabı incelemesi yaparak konularında uzmanlaşan yüzlerce öğretmen ya okullarına gönderildi ya da hiçbir iş verilmeden boşa çıkarıldı. Görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin büyük kısmı dava açtı. Görevden uzaklaştırılan birçok öğretmen ve uzman yerine de dışarıdan görevlendirme yapıldı.


Son SBS'de gece yarısı kâbusu!

Bakan kızaktakilerle buluştu, özür diledi

ESKİ Bakan Ömer Dinçer döneminde kızağa alınan ve hiçbir iş verilmeyen bürokratların sayısı Ankara'da 250, Türkiye genelinde 800'ü bulmuştu. Bu bürokratların devlete maliyeti ise aylık 2 milyon TL'yi aştı. MEB'de büyük bir sorun haline gelen iş verilmeyen bürokrat ve öğretmenlerle ilgili de Bakan Avcı devreye girdi. Kızağa çekilen bu bürokratları değerlendireceği mesajını veren Avcı, sınav skandalı öncesinde geçtiğimiz hafta bürokratlarla bir araya geldi. Sürpriz olarak ifade edilen buluşma Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleşti. Avcı, "Bugüne kadar size gelmeyi geciktirdim ama gerçekten sizinle görüşmeyi istedim. Gecikmeden dolayı gerçekten özür diyorum" dedi.


500 deneyimli öğretmenin yeri değişti

Bu süreçte en olumsuz etkilenen öğretmenlerin başında, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nde kadroları bulunan 500 öğretmen oldu. Uzman öğretmenler kadrolarının bulunduğu Açık Öğretim Okullarının, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden (YEĞİTEK) alınarak Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlandı. Bu genel müdürlüğe geçirilen 500 öğretmenden büyük kısmı, soru hazırlama, eğitim içerikli yayınlar üretme ve diğer birimlere yayınlar hazırlama görevlerini de bıraktılar.

Tarihi TRT'nin TV stüdyolarından daha eski olan ve modern cihazlarla donatılmış YEĞİTEK'teki stüdyolar da yıllarca burada yönetmen, grafiker, senaryo yazarı olarak yaygın ve örgün eğitim için video, ses, ders ve ders destek materyallerini hazırlayanların uzaklaştırılması nedeniyle atıl duruma geldi. Stüdyolar ve işin uzmanları ayrı genel müdürlükler bünyesinde olunca YEĞİTEK'te, yayın konusundaki işler kurum içinde yapılamaz bir hal aldı.


Öğretmene alan sınavı

Öğretmen adayları için ÖSYM tarafından ilk defa düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı sona erdi. Dün saat 9.30'da başlayan sınava 150 bin 174 aday katıldı. Sınavda 40 soruluk Alan Bilgisi Testi ile 10 soruluk Alan Eğitim Testi yer aldı. Adaylara cevaplamaları için 75 dakika süre verildi. Sınav, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) alanlarında yapıldı.

Gürültümüz harita olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başlandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, çalışma kapsamında 14 ilin belirlendiği, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu gibi gürültü alanlarının incelenerek Türkiye'nin gürültü haritasının çıkartılacağını belirtildi. Projenin maliyeti 6 milyon euro.

 

VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!