Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte Öcalan'a bağlı 6 PKK yöneticisi

KCK sisteminde eş başkanlık sistemine geçilirken Öcalan'a direkt bağlı ve onu temsil eden Genel Başkanlık Konseyi oluşturuldu. Bu konseyde görev alacak 6 kişinin isimleri belirlendi

İşte Öcalan'a bağlı 6 PKK yöneticisi

 

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı'nı 3 dönemdir yapan Murat Karayılan, bu görevini Cemil Bayık ve Bese Hozat'a teslim etti. Oluşturulan ve doğrudan Abdullah Öcalan'a bağlı olan 6 kişilik Genel Başkanlık Konseyi'nde de eş başkanlar Cemil Bayık ve Bese Hozat'la birlikte Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Nuriye Kespir ve Elif Pazarcık yer aldı. PKK'da eş başkanlık sistemine geçilirken örgütün tepe yönetimi olarak 3 erkek ve 3 kadından oluştu.

İmralı'da cezasını çeken Abdullah Öcalan'ı bağlı çalışacak olan 6 kişiden Cemil Bayık örgütün kurucuları arasında yer alırken, hayatta bulunan PKK'nın diğer iki kurucusu olan Ali Haydar Kaytan ve Duran Kalkan ise üst yönetimde yer almadı. 'Sozdar Avesta' kod adını kullanan Nuriye Kespir ve Cemil Bayık, 6 Mayıs 1996'da Öcalan'a yönelik Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bombalı saldırı sırasında Öcalan'ın yanında bulunuyordu.

Mardinli Yezidi olan Nuriye Kespir, daha önce Hollanda'da tutuklanmış ancak Türkiye'ye iade edilmemişti.

Eş başkan olan Bese Hozat, Tunceli nüfusuna kayıtlı olup yaklaşık 20 yıldır dağda bulunurken, Elif Pazarcık'ın ise, Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı olduğu ve 1991 yılından beri dağda bulunduğu belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!