Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte Mursi'nin yerine gelen isim!

Mursi'nin yerine geçici olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u getirildi

İşte Mursi'nin yerine gelen isim!

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iktidarının birinci yılında askeri darbe ile devrildi. Ordu, Mursi'nin yerine geçici olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u getirdi.

Mursi ve Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimleri gözaltına alındı.

Tahrir Meydanı'ndaki kalabalık, darbeyi sevinçle karşılarken, Kahire'de bir meydanda toplanan Müslüman Kardeşler yanlıları direniyor. Mursi yanlılarının üzerine bir ara ateş açıldığı yolunda haberler alınıyor.

Ülkede gece çıkan çatışmalarda 14 kişinin öldüğü, 340'ının yaralandığı haber veriliyor.

Müslüman Kardeşler yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Mursi ile Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimleri önce Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na götürüldü, ardından Mursi diğerlerinden ayrılarak Savunma Bakanlığı binasına sevkedildi.

Mursi, son tweet'inde, askeri darbeyi kınamış, taraftarlarına barışçı direniş çağrısında bulunmuştu.

Mursi taraftarları, Kahire'de bir caminin yakınındaki meydanda toplanmış durumda.

Askerler 2 bin kadar göstericinin çevresini kuşattı, kalabalıktan ayrılanlara izin veren askerler, yeni katılacakları ise engelliyor.

Müslüman Kardeşler yetkilileri, kalabalığın üzerine bir ara ateş açıldığını, bir kişinin vurulduğunu ileri sürdü. Başka kaynaklar ise havaya ateş açıldığını iddia etti.

Mursi yanlısı göstericilerin olaydan sonra meydanda kalmaya devam ettiği haber veriliyor.

Marsa Matruh ve İskenderiye kentlerinde de çatışmalar çıktığı, Marsa Matruh'ta 4, İskenderiye'de bir kişinin öldüğü belirtiliyor.

Ordu, Müslüman Kardeşler yanlısı 3 televizyon kanalını kapattı, tutuklama kampanyası başlattı. El Cezire televizyonu temsilciliğine de operasyon düzenlendi, ancak yayınları kesilmedi.

Müslüman Kardeşler hareketinde yeralan 300 kadar isim için tutuklama emri çıkarıldığını bildirdi.

Liberal kanadın başında bulunan Muhammed el Baradey, askerlerle üzerinde anlaştıkları yol haritasının, devrimi devam ettireceğini savundu.

Genelkurmay Başkanı El Sisi, yol haritası ile, Mısır'da kimsenin dışlanmayacağı, devletteki gerilim ve bölünmeye son verecek bir ülke inşa edeceklerini söyledi.

Yol haritasına göre ülkeyi yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine kadar teknokratların yöneteceğini duyuran El Sisi, anayasayı gözden geçirmek üzere toplumun bütün temsilcilerinin yeralacağı bir komisyon oluşturulacağını, basın özgürlüğüne saygı gösterileceğini söyledi.

El Sisi, demokrasiye geçiş için bir takvim vermedi.

El Sisi'den sonra, Müslüman, Kıpti dinadamları, gençlik kolları ve selefilerin Nur Partisi'nden temsilciler de, yol haritasının taleplerini karşıladığını belirttiler.

Askeri yetkililer, yaşananların bir darbe olmadığını ileri sürüyor.

Bu arada 4 gündür Mursi'nin istifası için Tahrir Meydanı'nda toplananlar, darbe haberini aldıklarında sevinç gösterileri düzenledi, havai fişeklerle kutladı. Askeri helikopterler kalabalığın üzerine Mısır bayrakları attı.

Mursi karşıtlarının diğer kentlerde de gösteriler düzenlediği bildiriliyor.

Ordu tarafından geçici olarak yönetimin başına getirilen Adli Mursi'nin gün içinde yemin ederek görevine başlaması bekleniyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!