Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte kadınların televizyon izleme haritası

Digiturk üyesi kadınlar üzerinde yapılan eğilim araştırmasına göre, televizyonlar evde uyanık geçirilen süre boyunca sürekli olarak açık kalıyor ve pek çok kadın, eşinin ev dışında maç seyretmesini istemediği için Lig TV üyeliğine sıcak bakıyor.

İşte kadınların televizyon izleme haritası

 

Digiturk'ten yapılan açıklamaya göre, Kalita Araştırma Şirketi tarafından Digiturk üyesi kadınlar üzerinde İstanbul'da yapılan kalitatif araştırmayla kadınların televizyonla ilişkisi ve televizyon izleme alışkanlıklarının belirlenmesi hedeflendi.

25-45 yaş aralığında her kesimden Digiturk üyesi olan kadınları kapsayan araştırma, televizyonun kadınların hayatındaki yerine ve televizyon izleme alışkanlıklarına dair ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarında ev kadınları ve çalışan kadınların televiyon izleme alışkanlıkları arasındaki farklılıklar ve kadınların başta Lig TV olmak üzere ağırlıklı olarak erkeklerin ilgi alanına giren pek çok kanala üye olma gerekçeleri dikkati çekti.

Araştırmaya göre, özellikle ev kadınları eşlerini ve çocuklarını maç günleri evde tutabilmek için Lig TV üyeliğine sıcak bakıyor. Kadınların çoğu futbol maçlarını seyretmekten hoşlanıyor ve stadyumda, kahvede ya da barda maç izlemenin hem tehlikeli hem de daha maliyetli olduğunu düşünüyor ve futbol maçlarını seyretmekten hoşlanıyor. Araştırma, kadınların futbol maçlarıyla değil maç sonrasındaki uzun tartışma programlarından ve özetlerden şikayetçi olduklarını gösteriyor.

UYURKEN BİLE TELEVİZYON AÇIK

Araştırmaya göre televizyon kadınlar tarafından bir eğlence ve keyif aracı olmanın ötesinde, rahatlama, yorgunluk atma, gündelik yaşamın sorunlarından uzaklaşma, dış dünya ile iletişim kurma, yalnızlığı giderme ve sıklıkla küçük çocukları oyalama aracı olarak da algılanıyor. Araştırma ayrıca, kadınların önemli bir çoğunluğunun televizyon ile iç içe bir yaşam sürdüğünü ve televizyonu evin ve yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini ortaya koyuyor.

Araştırmada öne çıkan bazı bulgulara göre, araştırmanın kapsadığı kadınların önemli bir bölümü sabah uyanır uyanmaz televizyonu açıyor. Çalışan kadınlar, eve döner dönmez televizyonu açtıklarını belirtiyor. Kadın iş yaparken, izlemese de televizyonunu açık bırakıyor. Kimileri ise gece yatarken bile televizyonunu kapatmıyor.

Günlerini ağırlıklı olarak evde geçiren kadınların hayatında televizyon en önemli yere sahip. Bu grupta yer alan kadınlar çoğunlukla dizileri, magazin programlarını ve şov niteliğindeki yarışmaları izlemeyi tercih ediyor. Çalışan kadınların ise eve döndükten sonra izledikleri programlar arasında diziler yine başı çekiyor. Bu gruptaki kadınların izledikleri dizi sayısı sınırlı kalırken, ek olarak sinema, belgesel, müzik ve haber programlarına da ilgi gösterdikleri dikkati çekiyor. Çalışan kadınlar ayrıca sabahları işe gitmeden önce haber ve müzik kanallarını da yoğun olarak izliyor.

Araştırma, tüm kırılımlardan bağımsız olmak üzere, kadınların izledikleri programlardaki sunucular ve dizilerdeki karakterlerle güçlü bir bağ oluşturduklarını ve bu kişileri gündelik hayatın içinde, kendi yaşamlarının bir parçası olarak gördüklerini de gösteriyor.

KADINLAR KUMANDAYI MAÇ GÜNLERİ KAPTIRIYOR

Araştırma sonuçlarına göre kadınların en çok izlediği diziler Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl ve Karadayı, en çok izlenen programlar ise Öteki Gündem, Tarihin Arka Odası ve Kelime Oyunu oldu. Kadınlar, sözüne güvendikleri medya fenomenlerinin ise Kenan Işık, İrfan Değirmenci, Pelin Çift, İlker Ayrık, Vasfiye Teyze, Beyaz, Müge Anlı ve Hürrem Sultan olduğunu belirtti.

Kadınlar gündüz saatlerinde televizyon kumandasının tek hakimi durumundayken, akşamları ve hafta sonları evdeki televizyon sayısına göre kumanda el değiştiriyor. Çoğunluğun evinde birden fazla televizyon olduğundan kumanda kavgası eskisi kadar sık yaşanmıyor. Evde tek bir televizyon varsa kumanda genellikle çocukların veya eşlerin elinde oluyor. Bu durumda kadınlar çoğunlukla izlenen programlara uyum sağlıyor. Kadınların kumandaya en az sahip oldukları günler ise maç günleri oluyor.

Araştırmaya göre, kadınlar iyi bir televizyona sahip olmak isteseler de televizyon teknolojisine ilgileri çok fazla olmazken, televizyon satın alma kararında çoğunlukla çocuklarının ve eşlerinin yönlendirmeleri etkili oluyor. Büyük ekran, incelik, 3D özelliği ve görüntü kalitesi kadınların televizyon seçiminde en çok aradıkları kriterler olarak sıralanıyor.

Araştırmada en çok izlenen Digiturk kanalları da belirlendi. Buna göre, ailecek izlenen kanallar arasında Nat Geo Wild, İz TV, History Channel gibi belgesel kanallarının yanı sıra sinema kanalları ve Lig TV başı çekiyor. Bireysel ilgi durumuna göre ise kadınlar en çok Turkmax, Home TV ve müzik kanallarına ilgi gösterirken eşlerinin Lig TV ve diğer spor kanallarını izledikleri göze çarpıyor. Küçük çocuklar Disney Channel, Yumurcak TV ve Cartoon Network gibi kanallara ilgi gösterirken büyük çocuklarsa belgesel ve sinema kanallarını izliyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!