İşte İstanbul Maltepe'deki miting alanı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları çerçevesinde İstanbul'daki kutlamaların adresi olan Maltepe miting alanında toplanan kalabalık havadan görüntülendi. İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nda resmi kutlamalar Maltepe Miting Alanı'nda yapılacak, ancak Taksim Meydanı'na çıkmak isteyecekler olması ihtimali üzerine polis sabah erken saatlerden itibaren bölgeyi abluka altına aldı. Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e yürümek isteyen yaklaşık 15 kişilik gruba polis müdahale etti. Taksim'e çıkan tüm yollar kapatıldı. Ayrıca kutlamaların yapılacağı Maltepe sahiline çıkan ara yollar da barikatlar ve çekici araçlarla kapatıldı. Ankara'da da bugün bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

İşte İstanbul Maltepe'deki miting alanı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul'da Maltepe miting alanında kutlamalar yapılıyor. Gruplar üç koldan meydana gelirken, kalabalık meydanı doldurdu. Miting alanındaki kalabalık ise havadan görüntülendi. Görüntülerde kalabalığın meydanı doldurduğu, bazı grupların ise meydana gelmeye devam ettiği görülüyor. 

SAAT 13:30 MALTEPE'DE PROGRAM BAŞLADI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda başladı.

Katılımcıların kutlamaların yapıldığı alana girişi, saat 13.30 itibarıyla tamamlandı. Miting alanının dolması nedeniyle geride kalan bazı kortejlerin alana girmesinde zorluklar yaşandı. Kurulan platformun yanındaki bölümde, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Gülay Yedekci ve Ali Şeker ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bazı tiyatro oyuncuları, sanatçılar birlikte yer aldı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da etkinliğe katıldı. 
Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi. 

SAAT 13:20

stanbul'da Maltepe'deki miting alanına gruplar 3 ayrı koldan sahil yolu üzerinden kortejler halinde geldi. Gruplarda bulunanlar güvenlik kontrolünden geçirilerek miting alanına alındı. Kortejlerin miting alanına gelişi ve alanda toplanmalar havadan fotoğraflandı.

TÜRKLER'İN KIZI TAKSİM'DEYDİ

1 Mayıs kapsamında DİSK adına Birleşik Metal İş Sendikası ile Nakliyat İş Sendikası Taksim Meydanı'ndaydı. DİSK kortejinin pankartını taşıyanlar arasında, 22 Temmuz 1980'de öldürülen DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler de vardı. Nilgün Türkler, 1 Mayıs 1977'de ölenleri saygıyla andıklarını, Taksim'in 1 Mayıs alanı olması gerektiğini söyledi. 

Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakan DİSK üyeleri ardından Kazancı Yokuşu'na giderek karanfil bıraktı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

SAAT 12:48

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde Maltepe'deki miting alanında düzenlenecek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için vatandaşların alana girişleri sürüyor. 

SAAT 12.30

52 KİŞİ GÖZALTINDA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Beşiktaş ve Beyoğlu'nda 52 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Beşiktaş Meydanı'nda toplanarak slogan atan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine, dağılmaları uyarısında bulundu. 
Dağılmaları yönündeki uyarıyı dikkate almayan gruba müdahale eden Çevik Kuvvet polisleri, 50 kişiyi gözaltına aldı. 
Beyoğlu'nda ise Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 2 kişiye gözaltı işlemi uygulandı. 
Gözaltına alınanlar otobüslerle emniyete götürüldü.

SAAT 11.25

MİTİNG ALANINA GİDİŞLER BAŞLADI

İstanbul'daki 1 Mayıs mitinginin adresi Maltepe Meydanı'na girişler başladı. 1 Mayıs 2018 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Bayramı mitingi için yürüyüşler üç koldan saat 12.00'de, miting programı ise saat 13.00'te başlayacak.

DİSK üyesi sendikaların, diğer işçi sendikalarının başında olduğu kortej Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafında toplanacak.

KESK-TMMOB ve TTB'nin başında olduğu kortej ise Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafında toplanıp miting alanına yürüyecek.

SAAT: 11.15

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAK-SEN) üyesi bir grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nda kamu çalışanlarının hak kayıplarına dikkati çekmek amacıyla çıplak ayakla Taksim Meydanı'na geldi.

Atatürk Kültür Merkezi'nin önünde bir araya gelen HAK-SEN üyesi birngrup, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çıplak ayakla yürüdü.
Anıta çelenk bırakan sendika üyeleri adına açıklama yapan HAK-SEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, kamu çalışanlarının hak kayıplarını dile getirmek maksadıyla çıplak ayakla Taksim Meydanı'na geldiklerini söyledi.

Çivi, 1977'de emek için hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, "Onların faillerinin bir an önce yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini bekliyoruz" dedi.

SAAT: 11.00

Beşiktaş Barbaros Caddesi'nde toplanan bir grup yürüyüş yapmak istedi. Polis, gruba müsaade etmedi. Polis müdahalesi sırasında kısa süreli arbede yaşandı. polis gruptakileri gözaltına aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!