İşte en pahalı Türk resmi!

Türk resminin en önemli isimlerinden biri olan Erol Akyavaş'ın "Kabe"si dün Antik A.Ş.'nin düzenlediği müzayedede 2 milyon 900 bin TL'ye satıldı. Eser bu fiyatıyla çağdaş Türk resminin en pahalı yapıtı oldu!

İşte en pahalı Türk resmi!

Sanat dünyasında gözler dün Antik A.Ş.'nin Swissotel'de gerçekleştirdiği çağdaş sanat eserleri müzayedesine çevrildi. Büyük çekişmelere, rekorlara sahne olacağı düşünülen müzayede beklentileri boşa çıkarmadı. Yoğun katılımın olduğu müzayedede çağdaş Türk resminin en pahalı eseri belirlendi: Erol Akyavaş'ın "Kabe" adlı tablosu.
Olgaç Artam'ın yönettiği müzayedeye 62 lot numarasıyla çıkan Erol Akyavaş'ın 1982 tarihli "Kabe"sine sıra geldiğinde nefesler tutuldu.
Artam, 750 bin TL'den satışa sunulan eserin aile koleksiyonundan geldiğini, İstanbul Modern tarafından mayıs ayında düzenlenecek Akyavaş retrospektifine seçildiğini belirtti. Hatta satın alacak olan kişinin eseri İstanbul Modern'deki sergiye vermesi temennisinde bulundu.
"Kabe", için uzun bir çekişme yaşandı ve sonunda kazanan isim koleksiyoner ve müteahhit Melih Arapkir oldu. Arapkir tabloyu, 2 milyon 300 bin TL çekiç fiyatına, vergileriyle birlikte ise 2 milyon 900 bin TL'ye satın aldı.

'Senfoni'yi geride bıraktı
Böylelikle "Kabe", Burhan Doğançay'ın 2009'da yine Antik A.Ş. tarafından 2.8 milyon TL'ye Murat Ülker'e satılan "Mavi Senfoni"sinin rekorunu egale etti. Bu satış rakamıyla "Kabe", çağdaş Türk resminin en pahalı eseri oldu. Erol Akyavaş'ın tüm dönemlerinin izlerini taşıyan kompozisyonu ile dikkat çeken 268x260 cm ebatlarındaki tuval üzeri yağlıboya tablo, aynı zamanda da sanatçının dünya satış rekoru. Akyavaş'ın müzayedede satışa sunulan diğer iki eseri "Green Echo"su 470 bin TL'ye, "Zaman Her Şeyi Siler" adlı eseri 330 bin TL'ye alıcı buldu.
190 eserin satışa çıktığı müzayedede Türk soyut resminin en önemli temsilcilerinden Mübin Orhon'un yapıtları da yer alıyordu. Sanatçının 1963 tarihli soyut çalışması 695  bin TL'ye satılarak müzayedenin en pahalı ikinci eseri oldu. Öte yandan geometrik lirik soyutlamanın usta ismi Ferruh Başağa'nın "İspanya'da Şenlik" adlı tuval üzerine yağlıboyası ise 500 bin TL çekiç fiyatına alıcıya ulaştı.
Müzayedede ayrıca Azade Köker'in "Kilise ve Elma" tablosu 130 bin TL, Ahmet Elhan'ın "Süleymaniye Camii" adlı fotoğrafı 85 bin TL çekiç fiyatına satıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!