İşte düzenli uyumanın sağlığa faydaları

Geçmişte, uyku doktorlar tarafından genellikle göz ardı edilirdi ve bu nedenle uyku ile ilgili çeşitli efsaneler ortaya çıktı. Günümüzde ise, uykunun genel sağlık ve refah için önemini yeni yeni anlamaya başladık. Örneğin, insanlar her gece 6 ila 7 saatten az uyuduklarında, hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu son yıllarda öğrendi. Peki, uyumanın faydaları nelerdir? İşte düzenli bir uyku sayesinde nelerden korunabileceğiniz ile ilgili bilgiler ve uykunun faydaları...

İşte düzenli uyumanın sağlığa faydaları

Uykuya birçok insan önem vermese de aslında uykunun hayati bir rolü vardır.

Son zamanlarda yapılan çalışma ile ortaya çıkan uykunun çeşitli faydaları duyanları şaşırtırken, insanları da bu bilgileri öğrendikten sonra uyku düzenlerine dikkat etmeye teşvik ediyor. Peki, nerdeyse her insanın sevdiği uyku ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte düzenli uyumanın faydaları...

UYKUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kalp krizi ve felcin sabahın erken saatlerinde meydana gelme olasılığı daha yüksektir ve bu durum uykunun kan damarlarıyla etkileşime girmesi nedeniyle olabilir. Kalp hastalığı ve felç için risk faktörleri olan kan basıncı ve kolesterolün kötüleşmesi uyku eksikliği ile ilişkilendirilmiştir.

Vücudunuz uyku yetersiz olduğunda, stres durumuna girer. Vücudun işlevleri, yüksek tansiyona ve stres hormonlarının üretilmesine neden olan yüksek alarm durumuna geçer. Düzenli bir uyku ise bu tehditleri en aza indirir. Kötü uyku, kilo alımı ile bağlantılıdır. Kısa uyku süresi olan kişiler, yeterli uyku alanlardan önemli ölçüde daha fazla kilo alma eğilimindedir. Aslında, kısa uyku süresi, obezite için en güçlü risk faktörlerinden biridir. Kapsamlı bir derleme çalışmasına göre, kısa uyku süresi olan çocukların ve yetişkinlerin sırasıyla %89 ve %55 oranında obez olma olasılığı daha yüksektir. Uykunun kilo alımı üzerindeki etkisine, hormonlar ve egzersiz motivasyonu da dahil olmak üzere sayısız faktörün aracılık ettiğine inanılmaktadır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, kaliteli uyku kesinlikle çok önemlidir.

Küçük bir uyku kaybının bile bağışıklık fonksiyonunu bozduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.. İki haftalık geniş bir çalışma, insanlara soğuk virüsle birlikte burun damlası verdikten sonra soğuk algınlığının gelişimini izlemiştir. Yedi saatten daha az uyuyanların, soğuk algınlığı gelişiminin sekiz saat veya daha fazla uyuyanların neredeyse üç kat daha fazla olduğunu buldular. Sık sık üşüyorsanız, gece başına en az sekiz saat uyumayı sağlamak çok yardımcı olabilir. Daha fazla sarımsak yemek de yardımcı olabilir.

Uykusuzken araba sürmek alkollüyken araba sürmeye benzer. Her ikisi de istenmeyen üzücü olaylara sebep olabilir ve ayrıca yapılan testlere göre uykusuz olan sürücüler alkollüymüş gibi davranışlar sergiliyorlar.

Uykusuzken birçok fonksiyonun yerine getirilmesi zorlaşır. İnsan bedeni ve gözleri iyice yorgunlaşır. Ne kadar fazla ayık kalırsanız, o derece görsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Daha ilerleyen süreçlerde çift görmeye hatta halüsinasyonlar görmeye bil başlayabilirsiniz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!