Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşte cildinizi soğuk havadan korumanın yolları!

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğumaya başlaması cildi olumsuz yönde etkiliyor. Soğuk havaya maruz kalan ve gerekli bakımların yapılmadığı cilt kurur ve elastikiyetini kaybeder. Peki cilt için hangi bakımların yapılması gerekir?

İşte cildinizi soğuk havadan korumanın yolları!

Her gün kısa bir zaman dilimi de olsa cilt bakımına yer vermek gerekiyor. Soğuk havadan etkilenen cilt nemini kaybederek kurur, bu durum ise erken yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarır. İşte yapılabilecek önlemler... 

KIŞIN CİLDİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Cildin çok sıcak suya maruz bırakılmaması, mümkün olduğunda ılık suyla temizlenmesi tavsiye edilir. Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanılmalıdır.

Hergün düzenli olarak cildi nemlendiren kremler tercih edilmelidir. Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirmelisiniz.

Yatmadan önce A, C ve E vitamini içeren bir krem sürülmelidir. Aynı vitaminleri içeren serumlar da kremlerin daha etkili olmasına yardımcı olur. Kullanılan ürünlerin yan etkisiz,  anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) tercih edilmelidir.

Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri; ve doymamış yağları vücuda alırlar; ve bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!