İşte Başköy ve Bursa'nın su gerçeği

Başköy ve Süleymaniye köylerinde su sorununa nasıl bir çözüm bulunacak? Bursa'nın diğer köylerindeki sularda arsenik var mı? Bursa'nın suları neden hızla kirleniyor? Bursa İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik, çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Başköy ve Bursa'nın su gerçeği

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik, Bursadabugun.com'a çarpıcı açıklamalar yaptı. Aylardır Bursa gündemini meşgul eden Başköy'ün çamurlu suyu ile ilgili farklı açılardan değerlendirilmesinin mümkün olduğunu belirten Bilal Çelik, "Biz Özel İdare olarak Başköy'deki sorunu içme suyu olarak değerlendiriyoruz. Bununla ilgili temiz ve sağlıklı suyu nasıl temin edebiliriz? sorusuna yoğunlaşıyoruz. Başköy'de iki kaynak var. Akpınar ve Sığırönü kaynağı bulunuyor. Sığırönü kaynağı kış aylarında akan, yaz aylarında duran bir kaynak suyumuz. Sığırönü kaynağı tamamen sağlıklı. Bu kaynakta bir sorunumuz yok ancak kış aylarında akması, vatandaşın içme suyu açısından sıkıntı yaratıyor. Akpınar kaynağı ise, bölgedeki mermer ocaklarının açılmasıyla kirlenen kaynak. Çünkü oradaki kirlilik tamamen fiziksel bir kirlilik. Zaman zaman içinden alüminyum da çıkıyor. Tabi bu yağışlarla da alakalı" dedi.

BAŞKÖY'DE ÇÖZÜM İÇİN İKİ SEÇENEK
Başköy'deki Akpınar kaynağının sağlık açısından içilebilecek bir su olmadığına dikkat çeken Çelik, "Bulanıklı suyu kimse içmez, içilmesini de tavsiye edemeyiz. Bu kaynağının bulanıktan arıtılarak içilebilir duruma getirmek için bölgede etüt çalışmaları yapıyoruz. Ekiplerimiz bununla ilgili çalışma yapıyor. Başköy'de birincisi Akpınar kaynağını nasıl arıtabiliriz? ikincisi bu bölgede başkan kaynak var mıdır? bunları araştırıyoruz. Sığırönü kaynağında yazın su kesildiği zaman vatandaşa başka kaynaktan su vermemiz gerekiyor. Eğer başka kaynak bulabilirsek, Akpınar ve Sığırönü kaynağına ihtiyaç duymadan köye başka kaynaktan su verebileceğiz" şeklinde konuştu.

ARSENİK BULUNAN SÜLEYMANİYE'DE SON DURUM
Süleymaniye köyünde çıkan arsenikli su nedeniyle köyün su kaynağını kapattıklarını hatırlatan Bilal Çelik, şunları kaydetti;
"Süleymaniye köyünde kanserojen maddelerin içerdiği arsenikli su olduğu için o kaynağı tamamen kapattık. Şuanda drenajla  sağladığımız bir su var. O su da şimdilik o köye yetiyor. Ancak bu su yer üstü drenajla elde ettiğimiz su olduğu için mevsime göre azalan ve artan özellik gösteriyor. Yaz aylarında bu miktarın azalacağını tahmin ediyoruz. Ekiplerimiz bölgede etüt çalışması yapıyor. Köyün içme suyunun azalmasından önce mutlaka o köye içme suyu bulmaya çalışıyoruz."

"EĞER SU BULAMAZSAK..."
Süleymaniye köyü ile ilgili B planının köyde başka su bulmak olduğunu ifade eden Çelik, "O bölgede öncelikli olarak o köyün sınırları içerisinde su bulmaya çalışıyoruz. Eğer su bulamazsak ve başka köyden su getirmemiz gerekirse bunu yapacağız. Bu taşımalı su sistemi değil, 10-20 kilometre uzaklıktan da olsa su bulup getireceğiz. Şuanda Süleymaniye köyü civarındaki köylerde bize intikal eden başka arsenik sorunu bulunmuyor. Bölgede sürekli yaptığımız su tahlillerimiz devam ediyor. Biz bu testleri zaman zaman yapıyoruz ama İl Sağlık Müdürlüğü bunu sürekli yapıyor. Onlar rastladıkları olumsuzluk görürlerse bize hemen intikal ettiriyorlar" dedi.

BURSA'NIN SULARI HIZLA KİRLENİYOR
Bursa'da başka köylerdeki su kaynaklarında şimdilik arsenik ya da bulanık içeren su olmadığına işaret eden Çelik, "Bursa'nın su kaynakları maalesef hızla kirleniyor. Yer üstünde biz ne yaparsak, o da süzülerek alta iniyor. Sondaj ile su ürettiğimiz köylerimizde şuan sorun yok ama gelecekte başka bir köyde böyle bir sorunla karşılaşmayacağımız anlamına gelmez. O yüzden periyodik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Tarımsal faaliyetlerde kimyevi maddelerin çokça kullanılması, ilaçların çokça kullanılması yeraltına maalesef zehir olarak iniyor. Sıkıntı yaratabilir ama şuan için böyle bir sıkıntı söz konusu değil" diye konuştu.

VATANDAŞLARA ÇOK CİDDİ UYARI
Bursa'da çiftçilerin ekolojik tarım yapması gerektiği uyarısında da bulunan Çelik, "Vatandaşlarımız tarımsal faaliyetlerinde ekolojik tarım dediğimiz doğaya, çevreye saygılı tarım yapmaları gerekiyor. Çevreyi kirletmemiz gerekiyor. Temiz çevre herkesin hakkı. Temiz çevre gelecekte karşılaşacağımız sorunların da önüne geçiyor. Biz artık köylerimizde köy kanalizasyonları yapıyoruz. Bu konuda sadece İl Özel idare değil, belediyelerimiz, köylerimiz hatta tüm vatandaşlarımızın üzerine büyük görevler düşüyor. Vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı davranmak mecburiyetinde. Yoksa Allah korusun bugün sorun gibi görmediğimiz birçok konu yakın bir gelecekte sorun olarak karşımıza çıkacak" diye konuştu.
 

İşte Başköy ve Bursa'nın su gerçeği  İşte Başköy ve Bursa'nın su gerçeği
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!