Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İstanbul yunuslarının ölüm nedeni anlaşıldı

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) uzmanları, 16-18 Aralık tarihlerinde Zeytinburnu sahiline vuran 4 yunusun ölüm sebebinin boğulma olduğunu açıkladı.

İstanbul yunuslarının ölüm nedeni anlaşıldı

Zeytinburnu-Yenikapı bölgesinde ölü olarak karaya vuran 4 tırtak (delphinus delpis) türü yunusun ölümleriyle ilgili İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve TÜDAV uzmanları tarafından nekropsi çalışması yapıldı. Yaptıkları incelemelerde yunusların ölüm sebeplerinin boğulma olduğunu tespit eden uzmanlar, bir ön rapor hazırladı. Yunusların ölüm sebebinin boğulmadan kaynaklandığını belirten uzmanlar, raporda şu bilgilere yer verdi:

"Yapılan dış incelemede, deri üzerinde diğer yunusların diş izleri, sürtünme izleri ve muhtemel ağ izleri bulunmuştur. Hayvanın morfometrik ölçümleri yapılıp, deri üzerindeki tüm farklılaşmalar incelendi. Solunum sisteminin incelenmesi sırasında, suda boğulma belirtilerine rastlanmıştır. Nekropsideki ilk inceleme, yunusların sıkışarak boğulduğunu düşündürmektedir. Mide muhteviyatı ön analizine göre, mide içeriklerinde sindirilmemiş istavrit ve çinekop-sarıkanat balıkları bulunmuştur. Bu hayvanlarda olağan sindirim sistemi parazitlerine rastlanmış ve ölümü şekillendirecek anormal duruma ilk incelemede rastlanmamıştır. İleri araştırmalar (genetik, yaş analizi, patoloji vb.) için rutin olarak gerçekleştirilen örneklemeler yapılmıştır. 12075 no'lu dişi bireyin memelerinde süt bulunmuştur. 12077 no'lu birey ise ihtimalle bu sene doğan yavru bir bireydir, 12075'in yavrusu olup olmadığı genetik çalışmalardan sonra ortaya çıkacaktır."

Zeytinburnu ve Yenikapı sahillerine meydana gelen yunus ölümlerinin daha önce de 2008 Nisan ayında Kartal'da yaşanan olayla benzerlik gösterdiğini belirten uzmanlar, şu bilgilere yer verdi:
"Mide'deki sindirilmemiş balıklar, vücut üzerlerindeki izler ve kanamalar sebebiyle, tırtakların beslenme sonrası balıkçı ağlarına takılarak boğuldukları tahmin edilmektedir. Bugünlerde vakanın gerçekleştiği bölgede, mevsimsel pelajik balıklar üzerinden yoğun gırgır avcılığı gerçekleştirilmektedir. Bu tip ölümlerin bir daha yaşanmaması için, bölgedeki tüm balıkçılar, ağların içine girebilecek yunuslar konusunda dikkatli olmalılar."
TIRTAK TÜRÜ
İstanbul Boğazı, Marmara ve Karadeniz'de gözlenebilen üç yunus (diğerleri afalina ve mutur) türünden biri olan tırtak, genellikle açık denizleri tercih ediyor. İstanbul'da özellikle bahar ve sonbahar aylarında, Marmara ve Karadeniz arasındaki balık göçleri sırasında da kıyılarda gözlenebiliyor. Dünya Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre, bu türün Akdeniz alt populasyonu "nesli tehlikede", Karadeniz alt popülasyonu "hassas" türler listesinde yer alıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!