Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İstanbul'un şansı yüksek

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ve Başbakan Yardımcısı Babacan, IOC üyeleriyle İstanbul 2020'nin tanıtımına ilişkin yaptıkları görüşmeleri değerlendirdi.

İstanbul'un  şansı yüksek

İsviçre'nin Lozan kentinde temaslarına devam eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020'nin tanıtım odasına yaptığı ziyaretten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundular.

İstanbul 2020 Komitesi Başkanı Hasan Arat, IOC üyesi ve TMOK Başkanı Uğur Erdener, milli sporcular ve 2020 Elçileri Neslihan Demir ve Gizem Girişmen ile bazı sponsor firma temsilcileriyle basının karşısına çıkan Babacan ve Kılıç, IOC üyeleriyle yaptıkları iki günlük görüşmelerin değerlendirmesini yaptı.

Kendisinin son 2 aydır Bakan Kılıç'ın daveti üzerine olimpiyat hazırlıklarına dahil olduğunu ifade eden Babacan, "Çok iyi bir hazırlık takımımız var. İyi bir ekip. Bunu gördüğüm için çok çok memnun oldum" diye konuştu.

IOC üyelerine dün yaptıkları teknik sunuma çok iyi hazırlanıldığını belirten Babacan, "Şu anda Türkiye'yle ilgili, İstanbul'la ilgili iyi bir algılama var. İyi bir şansı var İstanbul'un" dedi.

Lozan sunumu en önemli parametlerimizden biriydi

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da konuşmasına, Türk medyasına iki gündür devam eden temaslara gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederek başladı.

Kılıç, "Lozan sunumu bizim bu süreçteki en önemli parametlerimizden biriydi. Takım halinde buradayız" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Babacan'ın da Türk kafilesine başkanlık ettiğini hatırlatan Kılıç, "Kendisine bu anlamda teşekkür ediyorum. Gerçekten özellikle bu sunumun çok önemli bir aşaması, finansal konulardaki rakamların gerçekçiliğini ve yapılabilirliğini ispatlamaktı. Başbakan Yardımcımızın ekonomi yönetiminin başındaki isim olarak burada bulunması ve rakamları tek tek izah etmesi, bu konudaki inandırıcılığımızı bir kat daha artırmış oldu. Şu an hiç kimsenin Türklerin vaat ettiklerini yerine getirebilmesi konusunda en ufak bir tereddütü olmadığı düşüncesindeyiz. Takım halinde çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kılıç, bir gazetecinin, "Olimpiyatlara 5. kez adayız. Bu adaylığımızın bizi diğerlerinden farklı ve önemli kılan nedir?" sorusuna, "Her adaylık tabii çok önemli ama o konuları geride bıraktık artık. Bizi favori kılan pek çok özelliğimiz var, avantajlarımız var. Genç nüfusumuz, spora yaptığımız yatırımlar, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarı çok önemli avantajlarımız. Türkiye'nin olimpiyat oyunları için vaat ettiği her şeyi gerçekleştirebilecek vizyonunun ve imkanının olması, belki de avantajların en büyüğü. Türkiye'nin sıralayamayacağımız kadar ilave avantajları da var. Bu avantajları şans faktörüyle de birleştirip, çok çalışıp 7 Eylül'de gülen taraf olmayı hayal ediyoruz" şeklinde yanıtladı.

Bakan Kılıç, bir başka gazetecinin, "7 Eylül'e kadarki süreci nasıl programlayacaksınız? Özellikle sponsorluk bazında yeni çalışmalarınız olacak mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı;

"Biz, Türk sporuna yeni sponsorlar bulmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi Turkcell'le imzaladığımız bir anlaşmamız var. Önümüzdeki günlerde yeni birtakım sportif sponsorluk anlaşmaları imzalamaya devam edeceğiz. Çünkü biz sadece tesislerle değil, aynı zamanda olimpik sporcu sayımız ve başarılarımızla da olimpiyat ülkesi olmaya karar verdik.

Bu, kuru kuruya bir adaylık değil. 2023 vizyonumuzun en önemli hedeflerinden biri, İstanbul kentini 2020 Olimpiyatları'yla buluşturmak. her durumda Türkiye'ye olimpik branşlarda sporcu yetiştiren bir ülke haline getirmek. Türk sporunu büyütmek için kamu finansman kaynaklarının yanı sıra elde edilecek sponsorluklar üzerinde de çalışıyoruz. Olimpiyat gerçekleşse de gerçekleşmese de bu yöndeki adımlarımıza devam edeceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!