Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İSTANBUL'LA TURİZM KARDEŞLİĞİ BAŞLIYOR

Osmanlı Devleti'nin iki başkenti olan Bursa ile İstanbul arasında kültür ve turizm alanında destinasyon projesi start alıyor. Yıllık 8,5 milyon turist çeken ve her geçen sene kendini geliştiren İstanbul ile Bursa'nın kaderlerinin aynı olduğunu vurgulayan Harput, "Bursa, İstanbul'un arka bahçesi değil. Hedefimiz Bursa'yı turizm liginde üst sıralara çıkarmak" dedi.

İSTANBUL'LA TURİZM KARDEŞLİĞİ BAŞLIYOR

Dünyadaki 1 trilyonluk turizm pastasından daha fazla pay almak için kolları sıvayan Bursa Valiliği, yılda 8,5 milyon turist çeken İstanbul ile güç birliğine gidiyor. Türkiye'ye yılda 28 milyon turistin geldiğini söyleyen Harput, turizm sektöründe daha verimli çalışmaların oluşması için İstanbul ile destinasyon projesi başlattıklarını kaydetti. İstanbul'un yılda 10 milyon turisti ağırlayan Antalya'nın peşinden geldiğine dikkati çeken Harput, turizm sıralamasında adı bile geçmeyen Bursa'yı üst sıralara çıkarmak istediklerini ifade etti. Genel turizm konseptinde bile Bursa'nın yer almasını eleştiren Harput, bunun Bursa'nın uzun süredir sanayie ağırlık vermesinden kaynaklandığını dile getirdi.
Klütür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın destekleriyle İstanbul arasında ciddi bir iş birliğine başlayacaklarını ifade eden Harput, "Bursa'daki otellerin yatak sayıları artıyor. Şu anda 5 yıldızlı oteller geliyor. Kuyrukta da diğerleri var. Uçak seferleri başladı. Bunlar Bursa'nın geleceğine olan inancın somut göstergeleridir. Bursa'nın kültür ve turizm değerlerinin İstanbul ile beraber ele alınmasının hem Bursa, hem de Türkiye için getireceği faydaları esas alan bir proje hazırladık. Projenin adı Bursa-İstanbul Destinasyonu'dur. Bu proje ile İstanbul çok yakın bir gelecekte dünyanın çok önemli merkezlerinden birisi haline gelecek. Bugün 8,5 milyon turist İstanbul'a geliyor. Şu anda İstanbul'da 100 bin yatak yapılıyor. Sizin hemen komşunuz olan ve her şeyi beraber paylaştığınız İstanbul'da böyle büyük bir potansiyel olduğunu söylersem, o zaman biz bu büyük imkandan niye yararlanmıyoruz" diye sordu.
Bursa'nın İstanbul'un arka bahçesi olmadığının altını çizen Harput, "Biz İstanbul ile beraber aynı kaderi paylaşıyoruz. Coğrafya, kültür ve tarihimiz aynı. Bizim İstanbul'dan artılarımız var. Uludağ, tarım ve termal zenginlik bunlardan azıları. Dolayısıyla Bursa ve İstanbul'un birlikte ele alınması İstanbul'un da gücüne güç katacak. Bursa'nın imkanları daha akılcı, etkili ve rasyonel kullanılacak. Böylece turizm pastasından Bursa'nın da çok daha büyük pay alacaktır" şeklinde konuştu.
Projeyi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, TÜRSAB'a yazılı olarak sunduğunu dile getiren Harput, önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Günay başkanlığında Bursa ve İstanbul yöneticileri ile birlikte ilk adımı atacaklarını sözlerine ekledi.
Toplantının ardından Vali Yardımcısı Ali kamil Başar, İstanbul ve Bursa destinasyonunu anlattı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!