İstanbul'da YKS heyecanı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), saat 10.00'da başladı.

İstanbul'da YKS heyecanı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Kampüsü'nde sınava girecek adaylar,  kapıdaki güvenlik görevlileri tarafından yapılan kimlik ve arama kontrolünden  geçerek içeri alındı.

Çocuklarıyla kucaklaşıp sınava uğrayan veliler için de dışarıda  heyecanlı bekleyiş başladı. Kampüs önünde bekleyen bazı velilerin dua ettikleri  ve Kur'an-ı Kerim okudukları görüldü.

Bazı adaylar sınava son anda yetişirken, 15 dakika kuralı  uygulandığından saat 10.00'dan sonra sınava gelenler içeri alınmadı.

Üniversite sınavına giren Enes Şeker, yaptığı  açıklamada, eşit ağırlık alanında sınava girdiğini ve bilgisayar mühendisliği  bölümünü kazanmayı hedeflediğini söyledi.

İkinci tercihinin gazetecilik olacağını aktaran Şeker, "Şu an  gözükmese de bayağı bir heyecanlıyım. İçten içe içeri girmeye bile korkuyorum ama  sınav günü de geldi. Şimdi çok fazla bir şey söyleyemiyorum. Duygularımı tam  olarak anlatamıyorum." diye konuştu.

Sınava kızını getiren Neslihan Kastrat ise diğer kızının da daha önce  İstanbulÜniversitesi'nde sınava girdiğini belirterek, duygularını "Ben daha  heyecanlıyım. Kızım daha rahattı. Hayırlısını diliyorum Allah'tan, önce benim  kızıma sonra diğer çocukların hepsine. İstedikleri yerlere girsinler inşallah.  Kızım TM'den girdiği için hukuk ya da psikoloji bölümleri olabilir. Heyecanla  bekliyoruz." şeklinde dile getirdi.

Kimliğini unutan bir adayın da içeri alındıktan sonra evden kimliğinin  getirilmesi beklendi. Ailesi kimliği getirdikten sonra öğrenci sınava alındı.

Öte yandan sınava tek başına gelen adayların, ana kapının yan  tarafında kurulan emanet masasına eşyalarını bıraktığı görüldü.

Ayrıca Fatih Belediyesi, sınava girecek öğrencilere ve ailelerine  kampüsün önündeki mobil büfe aracından soğuk limonata ikram etti.

TYT'de adaylar, Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20,  Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120  soruyu cevaplandırmaya çalışacak.

YKS'nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil  Testi (YDT) de yarın gerçekleştirilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!