İstanbul'da korkutan yangın!

Fabrika yangını mahalleyi sokağa döktü

İstanbul'da korkutan yangın!

İstanbul Ümraniye'de mahalle arasında plastik elektrik borusu imal eden bir fabrikada elektrik kontağından çıkan yangın korku ve paniğe neden oldu. Fabrikadan yükselen alevler, kontrol altına alınamayınca yan tarafındaki parke dükkanı ile karşısındaki 2 katlı bir binayı da etkisi altına aldı. Parke dükkanı cayır cayır yanarken, binanın plastik dış cephe kapması kullanılmaz hale geldi. Isıdan onlarca dairenin de camları kırıldı. Mahalle sakinleri kendilerini sokağa attı. Fabrikadaki 4, parkecideki 5 işçi de canlarını son anda kurtardı. Parke dükkanı yanan Sefer Çay, "Dükkanımı itfaiyenin yanlış müdahalesi yaktı. 3 saat bir hortumu eklemek için uğraştı ama iş işten geçmişti" dedi. Yangın, 2 saatlik çalışma sonucu söndürüldü.

Dudullu, Necip Fazıl Mahallesi, Alemdağ Caddesi Amade Sokak 3 numarada bulunan tek katlı plastik elektrik borusu imal eden fabrikada saat 01.30 sıralarında elektrik kontağından yangın çıktı. Alevler, plastik boruların bulunduğu bölüme sıçrayınca fabrikanın çatısı da dahil her yeri yanmaya başladı. Fabrikada mesai yapan 3 işçi ile gece bekçisi yangına müdahalede yetersiz kaldı.

Bir yandan itfaiyeye haber verip diğer yandan da alevlere müdahale etmek için çabalayan işçiler, alevlerin kontrol altına alınamayacağına kanaat getirince kendilerini sokağa attı. İşçilerin "Uyanın fabrika yanıyor" bağışları üzerine mahalle sakinleri sokağa döküldü. Bitişikteki parke dükkanında uyuyan 5 işçi de uyandırılarak dışarıya çıkartıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, takviye ekip talebinde bulundu. Yangın yerine Kartal, Ümraniye, Dudullu, Kadıköy, Şişli ve Bakırköy'den itfaiye ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri hazır bekletildi.

İtfaiye, fabrikaya müdahale ederken, kıvılcımlar hemen yanındaki parke dükkanının çatısına sıçradı. Çatıdaki eternetleri delen kıvılcımlar, parkeleri tutuşturdu. Alevler kısa sürede dükkanı da etkisi altına aldı. Bu sırada fabrikanın diğer bölümlerinden yükselen alevler de tam karşısında bulanan ve Yiğit kardeşlere ait olan 2 katlı binaya ulaştı. Binanın plastik olan dış cephe kaplaması alevlere dayanamayınca eridi. İtfaiye ekiplerinin yoğun çalışması sonucu yangın 2 saatte kontrol altına alındı. Sabahın ilk ışıklarına kadar da alevlerin tekrar yükselme olasılığına karşı soğutma çalışması aralıksız devam etti. Çevredeki birçok evin de pencere camları sıcaklığa daha fazla dayanamayarak kırıldı.

Parke dükkanının bulunduğu işyerini 1 yıl önce satın alan Sefer Çay, "Tüm birikimi bu yere yaptım. Yangını duyunca koşarak geldim. Bu itfaiye 3 saatte bir hortumu birbirine ekleyemedi. 20 araçla buraya geldiler 3 tanesi su sıktı. Yanan fabrikaya itfaiye yanlış yönden su sıkınca kıvılcımlar işyerimin çatısına düştü. Onlara dükkanım yanacak diye uyarmama rağmen çatma su sıkmadılar. Bu yüzden de dükkanım yandı. İtfaiye haftasında itfaiye beni mahvetti" dedi.
Proje işleri yapan 3 katlı binanın masai kalan çalışanlarından Fatih Sinan Yılmaz, "3 katlı binamızı alevler tehdit etti. Şans eseri binamız yanmadı. İtfaiye su yerine köpük sıksaydı, yangın diğer binalara sıçramazdı" dedi.
Binasının dış cephesi alevler nedeniyle kullanılmaz hale gelen Sadettin Yiğit ise, "Mahalle arasında fabrika olmaz diye belediyeye şikayette bulundum. Herhangi bir sonuç çıkmadı. Ben ise haklı çıktım. Ama evimiz yandı" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!