İstanbul'da kaybolan 3 çocuk Tokat'ta bulundu

İSTANBUL'un Avcılar ilçesinde, 5 gün önce kaybolan Batuhan D. (17), Berfin Nazlı B. (13) ve Ömer Berkay B. (14), Tokat'ın Zile ilçesinde bulundu. Çocukların verdiği ifadede aile için şiddet nedeniyle evden ayrıldıklarını söyledikleri öğrenildi. Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, "Çocuklar cumhuriyet savcılığımızın talimatıyla Sevgi Evleri'ne yerleştirildi" dedi.

İstanbul'da kaybolan 3 çocuk Tokat'ta bulundu

İstanbul'dan 27 Mayıs'ta Avcılar'daki evlerinden ayrılarak kayıplara karışan Batuhan D., Berfin Nazlı B. ve Ömer Berkay B.'den aileleri 4 gün boyunca haber alamadı. Polise başvuran aileler, ayrıca bir televizyon kanalındaki programa da giderek yardım istedi. Yapılan araştırma sonucunda kayıp 3 çocuğun kışları İstanbul'da yaşayan, yazları ise Tokat'ın Zile ilçesinde ikamet eden G.Y. (44) isimli kişinin yanına gittikleri öğrenildi. Polis ekiplerince G.Y.'nin yanından alınan çocuklar, Zile İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Ailelerin çocukları teslim almak için İstanbul'dan Tokat'a hareket ettikleri öğrenildi. Çocukların ilk ifadelerinde önceden tanıdıkları G.Y.'nin yanına gezmeye geldiklerini söyledikleri öğrenildi.

AİLE İÇİ ŞİDDETTEN KAÇMIŞLAR

Kayıp çocukların bulunmasıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı. İstanbul'da kayıp olarak aranan ve televizyon programında da gündeme gelen çocuklar, saat 16.30 sıralarında Tokat'ın Zile ilçesinde polisin dikkatini çekti. Polis ekiplerince yapılan GBT sorgulamasında 3 çocuğun kayıp olarak aranan kişiler olduğu tespit edildi. Çocukların verdiği ifadede aile için şiddet nedeni ile evden ayrıldıklarını söyledikleri öğrenildi.

Çocukların pazar gecesini İstanbul Haramidere'de bir Cemevi'nde geçirdikleri, salı günü ise Zile'ye otobüs ile geldikleri belirlendi. İfadelerinde Zile'ye İstanbul'dan tanıdıkları kağıt toplayıcılığı yapan G.Y.'nin (44) yanına geldiklerini anlatan çocuklar, bu sürede başlarına her hangi kötü bir şey gelmediğini anlattı. Berfin Nazlı B. ve Ömer Berkay B. ailelerine teslim edilmek istediklerini belirtirken, Batuhan D. ise bunu kabul etmedi. 

ÇOCUKLAR, SEVGİ EVLERİ'NE YERLEŞTİRİLDİ

Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların Sevgi Evleri'ne yerleştirildiğini anlatarak, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın asli görevlerinden birisi olarak devletimiz şefkatli kollarını bir kez daha çocuklarımızın üzerine açtı." dedi.

Özdemir, çocukların sağlıklı olduğunu belirterek, "Çocuklar cumhuriyet savcılığımızın talimatıyla Sevgi Evleri'ne yerleştirildi. Bize emanet olan çocukların aileleri ile görüşeceğiz, görüşmeler sonucu vermemiz gerekiyorsa çocukları ailelerine teslim edeceğiz." ifadesini kullandı.

ŞOKE EDEN GELİŞME

İstanbul'un Avcılar ilçesinde, 5 gün önce kaybolan ve dün Tokat'ın Zile ilçesinde bulunan 3 çocuktan Berfin Nazlı B. (13) ve Ömer Berkay B.(14), kente gelen ailelerine teslim edildi. Ailesine dönmek istemeyen Batuhan D. (17), için ise kimse gelmedi.

İstanbul'dan 27 Mayıs'ta Avcılar'daki evlerinden ayrılarak kayıplara karışan Batuhan D., Berfin Nazlı B. ve Ömer Berkay B.den aileleri 4 gün boyunca haber alamadı. Polise başvuran aileler, ayrıca bir televizyon kanalındaki programa da giderek yardım istedi. Yapılan araştırma sonucunda kayıp 3 çocuğun kışları İstanbul'da yaşayan, yazları ise Tokat'ın Zile ilçesinde ikamet eden Garip Y.'nin (44) yanına gittikleri öğrenildi. Polis ekiplerince Garip Y.nin yanından alınan çocuklar, Zile İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Aile içi şiddet nedeni ile evden ayrıldıklarını ve İstanbul'dan tanıdıkları Garip Y.'nin yanına geldiklerini anlatan çocuklardan Batuhan D. ve Ömer Berkay B., Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'ne getirildi. Berfin Nazlı B. ise Tokat'ın Niksar ilçesinde bulunan Sevgi Evleri'ne yerleştirildi. Dün gece İstanbul'dan yola çıkan Berfin Nazlı B.ve Ömer Berkay B.'nin aileleri öğle saatlerinde sıralarında Tokatta geldi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'ne gelen Vasfi B. oğlu Ömer Berkay B.yi teslim aldı. Baba ve oğlun kavuşması esnasında duygusal anlar yaşandı.Baba Vasfi B., "Şu an çok mutluyum. Artık umutlarımızı kesmiştik. Ya ölüsü ya dirisi dedik. Allah, yardımcımız çok şükür" dedi.

'PARA KAZANIP DÖNECEKTİK'

Evlerinden kaçmaya bir anda karar verdiklerini ve otobüs biletlerini ise Garip Y.nin aldığın söyleyen Ömer Berkay B., "Artık buranın havası kaçtı. Başka bir yere gidelim diye düşündük. Garip abi de Tokata gidecekti. Biletlerimizi aldı. Tokata geldik. Garip abiyi Batuhan tanıyor. Bize 'O adamın kimseye bir zararı olmaz. Adamın kimsesi yok. Kimseye bir şey yapmamış dedi. Tokatta iş bulup çalışarak para kazandıktan sonra tekrar eve dönecektik. Batuhan dönmek istemedi. Biz sadece Berfinle dönmek istedik. Batuhan evine de gitmek istemedi. Yurtta kalmak istedi. Buna karakolda kendi karar verdi. Karakolda televizyonda kendimizi izledik. Az çok şaşırdık. Berfin annesinin televizyona çıkacağını tahmin ediyordu" dedi.

Geceyi Niksar'da bir çocuk yurdunda geçiren Berfin Nazlı B. de ilçeye gelen yakınlarına teslim edildi. Ailesinin yanına dönmek istemediğini söyleyen Batuhan D.'yi almaya ise ailesinden kimse gelmedi. Batuhan D.'nin yurtta kalmaya devam edeceği öğrenildi.

GARİP Y. SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan çocukları beraberinde Zile ilçesine getirdiği belirlenen Garip Y., ise polis ekiplerince gözaltına alındıktan sonra sorgulandı. Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen şüpheli, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!