Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İstanbul bombacısı Irak'tan getirildi

15-20 Kasım 2003'te İstanbul'da HSBC bankası, iki sinagog ve İngiltere Başkonsolosluğu'na düzenlenen bombalı saldırılara katılan ve 2005'te Irak'ta yakalanan El Kaide militanı Burhan Kuş, önceki gece gizlice Türkiye'ye getirildi

İstanbul bombacısı Irak'tan getirildi

15 Kasım 2003'te Neve Şalom Sinagogu ve Beth İsrael Sinagogu'na bomba yüklü kamyonlarla düzenlenen saldırılar sonucu 26 kişi, 20 Kasım 2003'te İngiliz Konsolosluğu ve HSBC'nin Levent'teki genel merkezine aynı yöntemle düzenlenen saldırılarda ise 32 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Saldırıların ardından patlamalarla bağlantılı oldukları tespit edilen El Kaide'nin Türkiye yapılanmasının lideri Habib Akdaş ile Azad Ekinci, Gürcan Baç, Abdülkadir Karakuş, Sadettin Akdaş ve Burhan Kuş'un Irak'a kaçtıkları belirlenmişti. Şubat 2005'te bir kimlik kontrolü sırasında şans eseri yakalanan Burhan Kuş ve Sadettin Akdaş, koalisyon güçlerinin kontrolündeki Ebu Garib Cezaevi'ne konulmuştu.

Susma hakkını kullandı
Kuş ve Akdaş, Irak'ta yakalandıktan sonra Türk makamları iade talebinde bulundu. Kuş'un iadesi önceki gün gerçekleşti. Kuş, Irak ve Türk yetkililerinden oluşan bir ekip tarafından Atatürk Havalimanı'na getirildi. MİT tarafından da sorulandığı ileri sürülen Kuş, önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne daha sonra adliyeye götürüldü. Susma hakkını kullanan Kuş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kuş'un savunmasına katılan avukatı Ömer Yüzgül, müvekkilinin Interpol yetkililerinin de aralarında özel bir ekip tarafından Türkiye'ye ancak susma hakkını kullandığını söyledi.
'Güzel bir eylem oldu'
Burhan Kuş, bomba yapımında kullanılan gübre örneğinin numunelerini Mersin'den aldığı söylemişti. Kuş'un anlatımına göre; Aktaş, numuneleri suya koyup denedikten sonra 15-16 ton gübre almasını istemişti. Mersin'den gübreyi alan Kuş, İstanbul'a geldikten sonra İkitelli'deki işyerinde Habip Akdaş ve Gürcan Baç'ın, işyerinin ortasındaki ocak koyarak kazanda bir şeyler kaynattıklarını, boru ve benzeri malzemelerle bir şeyler yaptıklarını anlatmıştı. Bomba yaptıklarını sonradan öğrendiğini öne süren Kuş, bombanın nasıl yapıldığını da ifadesinde anlatmıştı. Kuş, firari sanıklardan Baç'ın, İngiliz Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda, binanın yakınlarında bulunduğunu, kendisine, "Güzel bir eylem oldu" dediğini iddia etti.

58 kişi öldü
El Kaide'nin 15-20 Kasım 2003'te İstanbul'da gerçekleştirdiği 4 saldırıda toplam 58 kişi hayatını kaybetti, 753 kişi yaralandı.
Neve Şalom Sinagogu: (Beyoğlu) Sinagogun önünde kamyonetteki bomba patlatıldı: 13 kişi öldü, 186 kişi yaralandı.
Beth İsrael Sinagogu: (Şişli) Sinagogun arkasındaki kamyonetteki bomba patlatıldı: 13 kişi öldü, 117 kişi yaralandı.
HSBC Bankası: (Levent) Bina önündeki kamyonetteki bomba patlatıldı:  14 kişi öldü, 192 kişi yaralandı.
İngiltere Başkonsolosluğu: (Beyoğlu) İstiklal Caddesi'nde bulunan başkonsoloslk önündeki kamyonetteki bomba patlatıldı: Başkonsolos Roger Short ile 2 polis memurunun da aralarında bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetti, 258 kişi de yaralandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!