Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İstanbul 2020" TOKİ ile yükseliyor

TOKİ Başkanı Karabel, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı alma halinde tesisleri TOKİ'nin yapacağını bildirdi.

''İstanbul 2020'' TOKİ ile yükseliyor

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı alması halinde olimpiyat köyü başta olmak üzere gerekli tesislerin TOKİ tarafından yapacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan liderliğindeki kafileyle İstanbul 2020'nin teknik sunumu için İsviçre'nin Lozan kentinde bulunan TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020 Olimpiyatları için adaylık yarışının 7 Eylül'de Buenos Aires'te sonuçlanacağını anımsattı.

Karabel, "Eğer olimpiyat düzenleme bizde kalırsa tüm inşa faaliyetleri TOKİ kanalıyla gerçekleştirecek. Türkiye'nin bir avantajı var, TOKİ'nin hızlı organize ve mobilize olma kabiliyeti. Son on senede bunu da bir şekilde kanıtlamış olması bizim için bir avantaj" dedi.

Ülkelerin olimpiyatı aldığı zaman TOKİ muadili bir kuruluş kurup inşa faaliyetlerini gerçekleştirdiklerine dikkati çaken Karabel, kendilerinin son on yıl içerisinde  594 bin konut ve 4 bin 848 sosyal donatı yaptıklarını anlattı.

On sene içinde yaklaşık 26 milyar dolarlık yatırımları bulunduğuna dikkati çeken Karabel, bunun içinde 20 adet stadyum projesi bulunduğunu söyledi.

IOC üyelerinin, olimpiyat köyündeki tesislerin oyunlardan sonra ne olacağını sorduğunu bildiren Karabel, şöyle konuştu:

"Sunumlardan bizim kendi edindiğimiz intiba, IOC üyelerinin bize söyledikleri ve yabancı basının bize telaffuz ettiği şekilde, bizim sunumlarımızın her zaman gerçekçi ve daha etkileyici olduğu söyleniyor. Tabii biz de bunun doğru olduğuna ülke olarak inanmak istiyoruz. Bu, 7 Eylül'de belli olacak. Bunu sadece bizim iyi olmamız, hızlı organize olmamız, iyi mobilize olmamız değil, dünya politik konjonktürüne göre verilecek kararlar da bizi etkileyecektir. Şehirlerin seçimini etkileyecektir. Fakat bizim ümidimiz inşallah almaktır."

UEFA kriterlerinde stat

Karabel, olimpiyat köyündeki konutları oyunlardan sonra daire haline getirerek satışa sunacaklarını kaydetti.

UEFA kriterlerine uygun Arena Stadı'nı yaptıklarına işaret eden Karabel, bu stadın Avrupa'daki benzerlerine oranla daha modern, ince işleri daha temiz olduğunu söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!