Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İstanbul 10 milyon turist ağırlayacak

MasterCard tarafından gerçekleştirilen "MasterCard Hedef Şehirler İndeksi 2013" dünyanın önde gelen 132 şehrinin dünya turizmindeki mevcut durumlarını ve potansiyellerini belirledi.

İstanbul 10 milyon turist ağırlayacak


 

"MasterCard Hedef Şehirler Indeksi"nde, dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan İstanbul'a, 2013 yılında 10.4 milyon uluslararası ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Bu sayı ile İstanbul'un dünyada en fazla ziyaretçi çeken 6. şehir olacağı belirtiliyor.

Dubai, Hong Kong, Barcelona, Milano, Roma, Amsterdam, Tokyo, Los Angles gibi şehirleri geride bırakan İstanbul'un 2013 yılı turizm gelirinin de 2012'ye göre yüzde 5.5'lik artışla 8.6 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor.

İstanbul, bu artış oranıyla, dünyada ziyaretçi sayısı ve turizm gelirini en fazla artıran şehirler arasında yer alacak.

MasterCard Worldwide tarafından dünyanın önde gelen 132 şehrini inceleyen "Hedef Şehirler" Indeksi, şehirlerin uluslararası ziyaretçi, turizm ve turizm gelirleri potansiyellerini ortaya koyuyor. Indekste küresel ekonomide önemli rol oynayan şehirlerdeki uluslararası ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin yaptığı harcamalardaki yıllık değişim gözler önüne seriliyor. MasterCard Hedef Şehirler İndeksinde, şehirler, toplam uluslararası ziyaretçi sayısına ve bu ziyaretçiler tarafından yapılan sınır ötesi harcamalara göre sıralanıp, 2013 yılı için ziyaretçi ve bıraktıkları döviz artışı tahmin ediliyor.


İSTANBUL 10.4 MİLYON TURİSTLE DÜNYADA 6., AVRUPA'DA 3. SIRADA

MasterCard Worldwide Global Ekonomik Danışmanlarından Doç. Dr. Yuwa Hedrick-Wong'un gerçekleştirdiği çalışmaya göre, İstanbul'a gelecek ziyaretçi sayısında, 2013 yılında yüzde 9.5'lik artış sağlanacak. İstanbul, 2013 yılında 10.4 milyon uluslararası yolcu beklentisi ile, araştırmaya konu olan 126 ülkeyi geride bıraktı. Dünyanın en fazla ziyaretçi çeken 6. şehri olan İstanbul, Avrupa'daki ülkeler arasında ise en fazla uluslararası turist çeken 3. şehir oldu. İstanbul, aynı zamanda, ziyaretçi sayısı anlamında, Avrupa'nın en fazla büyüyen şehri olma unvanını aldı.


İSTANBUL'UN 2016 YILINDA PARİS'İ GERİDE BIRAKMASI BEKLENİYOR

MasterCard Hedef Şehirler Indeksi'nde övgü ile bahsedilen İstanbul, 2010 yılında ekonomik krizin de etkisiyle yaşanan durgunluğu oldukça hızlı atlattı. İstanbul'un, büyümesini sürdürdüğü taktirde 2016 yılında ziyaretçi sayısında dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Paris'i geride bırakacağı belirtiliyor.

Birinciliği 15.98 milyon turist beklentisi ile Bangkok'un aldığı çalışmada, ikinciliği Londra (15.96 milyon turist), üçüncülüğü Paris (13.92 milyon turist), dördüncülüğü Singapur (11.75 milyon turist), beşinciliği ise New York (11.52 milyon turist) aldı. MasterCard Hedef Şehirler Indeksi"nde 6. sırada yer alan İstanbul'un geride bıraktığı şehirler arasında, Dubai, Kuala Lumpur, Hong Kong, Barcelona, Seul, Milano, Roma, Şangay, Amsterdam, Tokyo, Viyana, Taipei, Riyad ve Los Angles gibi dünya kentleri bulunuyor.


İSTANBUL'UN TURİZM GELİRLERİ 2013 YILINDA YÜZDE 5.5 ARTACAK

"MasterCard Hedef Şehirler Indeksi"ne göre, İstanbul'un 2013 yılındaki turizm geliri, 2012 yılına göre yüzde 5.5 artarak 8.6 milyar dolara yükselecek. Turizm geliri bazında sıralamaya bakıldığında, İstanbul Avrupa'da 4., dünyada ise 11. sırada yer alacak.


İSTANBUL'A EN FAZLA ZİYARETÇİ LONDRA'DAN

MasterCard Hedef Şehirler Indeksi'ne göre, İstanbul'a en fazla Londra, Paris, Amsterdam, Frankfurt ve Münih'ten ziyaretçi gelecek. 2013 yılında Londra'dan gelip İstanbul'u ziyaret etmesi beklenen 458 bin kişi, toplamda 393 milyon dolar gelir bırakacak. Paris'ten gelen 409 bin ziyaretçi 351 milyon dolar, Amsterdam gelen 319 bin kişi, 222 milyon dolar, Frankfurt'tan gelen 316 bin ziyaretçi 376 milyon dolar, Münih'ten gelen 295 bin kişi ise, 351 milyon dolar gelir bırakacak.


BANGKOK ZİYARETÇİ SAYISINDA, NEW YORK TURİZM GELİRİNDE LİDER

MasterCard Hedef Şehirler Indeksi'ne göre Bangkok, 15.98 milyon ziyaretçi ile 2013 yılının en fazla turist çeken şehri olacak. Ziyaretçi sayısında lider olan Bangkok, konu gelire gelince, ilk sırayı 18.59 milyar dolar gelir sağlamayı bekleyen New York'a kaptıracak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!