"İştah" açan denetim

Gıda işletmelerine yönelik denetim sonuçları gıda güvenliği konusunda tüketicinin yüzünü güldürüyor.

''İştah'' açan denetim

AA muhabirinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, gıda işletmelerine yönelik denetim sonuçları gıda güvenliği konusunda tüketicinin yüzünü güldürüyor.

Ülke genelinde faaliyet gösteren gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemeleri üreten, satan ve toplu tüketime sunan onay ve kayıt kapsamındaki gıda işletmelerinin denetim ve kontrolü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 il müdürlüğü ile yetkilendirilmiş ilçe tarım müdürlüklerinde görevli kontrol görevlilerince yürütülüyor.

Risk Esaslı Denetim Sistemiyle et, süt gibi sorunlu ürünleri işleyen gıda işletmeleriyle satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimleri sıkılaştırılarak, Türk Gıda Kodeksine uygun güvenli ve hijyenik gıda üretimi ve gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik düzeylerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda Bakanlık 2013'ün 10 ayında onay kapsamındaki iş yerlerinde 16 bin 941 ve kayıt kapsamındaki iş yerlerinde 372 bin 24 olmak üzere gıda işletmelerine toplam 388 bin 965 denetim yaptı. Söz konusu iş yerlerinden gıda mevzuatına uygun faaliyet göstermeyenlere 8 bin 888 idari para cezası uygulanırken, 71 işyeri için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu verilere göre, Türkiye'de denetlenen 100 gıda işletmesinden sadece 2'si para cezası alırken, haklarında savcılığa suç duyusuna bulunanların oranı binde 1'i bile bulmadı.

Alo 174 Gıda Hattına Şubat 2009-Ekim 2013 döneminde gelen 1 milyon 19 bin aramadan 193 bini gıda ihbar ve şikayet kapsamında bulunarak kayıt altına alındı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!