Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İşsizlik gelecek aylardan itibaren düşecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, gelecek aylardan itibaren işsizlik oranının yeniden düşmeye başlayacağını kaydetti.

''İşsizlik gelecek aylardan itibaren düşecek''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan işsizlik verilerini şu şekilde değerlendirdi:
   
"Bugün açıklanan verilere göre ülkemizde işsizlik oranı yüzde 10.6 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 24.4 milyon. Bu, geçen yıla göre neredeyse 1 milyonluk artış anlamına geliyor. Geçen yıl ile kıyaslayınca işsiz sayısının yaklaşık 200 bin yükseldiğini ama çalışanların yani istihdam edilenlerin sayısının da 1 milyon yükseldiğini görüyoruz. Ekonomimiz istihdam yaratmaya devam etti, ediyor. Gelecek aylarda turizm, tarım ve inşaat sektörlerinin de katkısıyla istihdam hacmi daha da artacak ve işsizlik düşmeye başlayacak.
   
Su anda Türkiye'deki işsizlik AB ortalamasının altında, pek çok ülkeninkinden de daha düşük. Avrupa krizine rağmen ihracatımızın katkısı ile ekonomimiz büyüdü, bu sayede istihdam arttı. Bu ihracat performansı olmasaydı, işsizlik oranı daha yüksek olurdu.
   
2013'te de ihracat büyümeye ve istihdama olumlu katkı yapacak. Teşvik sisteminin de gelecek aylarda gerek yatırım, gerek üretim ve ihracat kanallarından istihdamı olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz. Ancak iç talep de bunu desteklemeli. İç talep katkısıyla işsizlik daha düşecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!