Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İşsizlik Avrupa'da tavan yaptı

Genç işsizliğin son 15 yılın zirvesine ulaştığı Avrupa'da, çözüm önerileri artıyor. Son olarak Almanya ve Fransa genç işsizlere iş kapısı açmak için üç kademeli bir plan üzerinde çalışmaya başladı.

İşsizlik Avrupa'da tavan yaptı

 

Avrupa Birliği'nde gençler arasındaki işsizlik oranı son 15 yılın en yüksek düzeyine ulaşırken, Almanya ve Fransa gençlere iş kapısı açmaya çalışıyor. İtalya'nın desteklediği bu iki ülke 15-24 yaş grubu gençler için yeni adımlar atılmasını önerdi. Ortak girişim üç temel öneriye dayanıyor: Küçük ve orta ölçekli şirketlere kredi kolaylığı, hem okul hem şirketlerde eğitim ve Avrupa ülkeleri arasında daha fazla hareket imkanı sağlamak.

ŞİRKETLERE YARDIM ÇAĞRISI

Think Young düşünce kuruluşundan Andrea Gerosa önerileri memnuniyetle karşıladı. Gerosa, "Almanya ve Avusturya gibi işsizlik oranının çok düşük olduğu ülkeler bu eğitim programlarını uyguluyor. Bu yüzden bu girişimi destekliyoruz. Bu sadece siyaseti değil, şirketleri ve Avrupa yatırım bankasını da ilgilendiriyor" diye konuştu.

26 MİLYON İŞSİZ

Avrupa'da özellikle Yunanistan ve İspanya'da gençler arasında işsizlik oranı yüzde 60'lara dayandı. 27 AB ülkesinde ise yaklaşık 26 milyon işsiz bulunuyor. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly durumun ciddiye alınması gerektiğini altını çizerek, şunları söyledi: "Ortaya birçok düşünce atılıyor, ancak bunların çoğu Avrupa Komisyonu'nun 18 aydır önerdikleri ile kesişiyor. Planlanan projeleri uygulama vakti geldi."

BRÜKSEL'DE TARTIŞILACAK

Gençler arasındaki işsizlik sorununun haziran ayı sonunda Brüksel'de gerçekleşecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde masaya yatırılması bekleniyor. EURONEWS

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!