'İsrail'in sırtına vurulmuş bir hançer'

İsrailli şahinler, Mavi Marmara saldırısı konusunda Netanyahu tarafından Türkiye'den dilenen özrü, 'büyük bir hata' ve 'İsrail askerlerinin sırtına vurulmuş bir hançer' olarak nitelendirdi.

'İsrail'in sırtına vurulmuş bir hançer'

Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail'den gelen özür ülkeyi ikiye böldü. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya yakın isimler özrü, İsrail çıkarlarına uygun stratejik bir hamle olarak nitelendirirken, şahin kanattan sert eleştiriler geldi.

SIZDIRIRLAR DİYE SÖYLEMEDİ

Jerusalem Post gazetesinde yer alan habere göre Netenyahu, özür dilemeden önce konuyu kendisine yakın olan Adalet Bakanı Tzipi Livni ve Adalet Bakanı Moshe Ya'alon'a açıklarken, olası bir sızıntıdan endişe ettiği için özür konusunu Finans Bakanı Yair Lapid ve Ticaret Bakanı Naftali Bennett'e açmadı.

Yenişafak gazetesinden Fatih Aça'nın çevirisini yaptığı habere göre, özür sonrasında Lapid ve Bennett, İsrail basınının konuyla ilgili sorularını karşısında suskun kaldı. Lapid'in ofisinden yapılan açıklamada Türkiye'ye atıf yapılmaması dikkat çekerken, Bennet yaptığı açıklamada konuyla ilgili değerlendirmenin kabine toplantısı sonrasında yapacağını belirtti.

'İSRAİL ASKERLERİNE VURULMUŞ BİR HANÇERDİR'

Daha önce İsrail ordusunun düzenlediği saldırılara katılan ve Bennett'e yakınlığı ile bilinen Yoni Cheboun ise özrü sert bir dille eleştirerek "Türklerden dilenen bu özür İsrail askerlerinin ve subaylarının sırtına vurulmuş bir hançerdir" dedi. Cheboun, ayrıca özrü 'anti siyonist grupları, İsrail'i yasadışı gösterme çabalarını cesaretlendiren kötü bir örnek olarak nitelendirdi.

Şahin çıkışlarıyla tanınan ve Mavi Marmara saldırısının düzenlendiği dönemde İsrail'in Dışişleri Bakanı olan Avigdor Liberman da yaptığı açıklamada özrü 'ciddi bir hata' olarak nitelendirdi. Liberman açıklamasında yapılan özrün İsrail askerlerinin moralini bozduğunu ve bölgedeki köktenci faaliyetleri de cesaretlendirdiğini ileri sürdü.

AYALON'DAN LİBERMAN'A ELEŞTİRİ

Netanyahu'ya yakın isimler ise özrü savundu. Alçak koltuk krizinin mimarı olarak tanınan Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın yardımcılığı görevini yürüten Danny Ayalon'dan Liberman'ı eleştirerek "Liberman'ın, Türkiye'den özür dilemesinden dolayı Başbakan Netanyahu'ya yönelik eleştirilerine katılmıyorum. İsrail halkının büyük çoğunluğunun Başbakan Netanyahu'nun arkasında olduğuna inanıyorum" dedi.

'ÖZÜR DOĞRU BİR ADIM'

"Bu çok önemli ve doğru bir adım' diyen Adalet Bakanı Tzipi Livni 'özellikle Suriye'deki gelişmeler gözönüne alındığında İsrail, Türkiye ve ABD arasında karşılıklı güvenlik çıkarları bulunmaktadır' diye konuştu.

'NETENYAHU KİBRİNİ YUTTU'

İşçi Partisi Lideri Shelly Yacimovich da, 'Netanyahu'nun kibrini yutarak ülke adına yararlı bir iş yaptığını' söyledi. Yacimovich, 'üç yıl sonra Türklerle nihayet uzlaşmak İsrail'in yeni politikasını ve stratejik duruşunu güçlendirmektedir' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!