İsrail'e şok! İstifa ettiler

İsrail vatandaşı olan ancak Yahudi olmayanları ikinci sınıf vatandaş statüsüne düşürdüğü belirtilen "Yahudi ulus devlet" yasasına tepki gösteren bir Dürzi asker daha İsrail ordusundan istifa ettiğini açıkladı.

İsrail'e şok! İstifa ettiler

İsrail ordusunda yedek doktor olarak  görev yapan 49 yaşındaki Dürzi Arap asıllı Binbaşı Safa Mashur, Yahudi ulus  devlet yasasının kabul edilmesine tepki göstermek amacıyla ordudaki görevinden  ayrıldı.

Yasayı eleştiren Binbaşı Mashur, "Bu yasa, Yahudi olmayan İsrail  vatandaşlarını yaralıyor. Ayrımcılığa uğramış hissi taşıyorum." ifadelerini  kullandı.

Mashur, Yahudi ulus devlet yasası nedeniyle ordudan ayrıldığını  açıklayan Dürzi kökenli üçüncü asker oldu.

İsrail ordusunda görevli Yüzbaşı Emir Cemal adlı Dürzi asker de  Facebook hesabından yayımladığı mesajda, "Bu sabah bağlı bulunduğum birliğe  dönmek için uyandığımda kendime 'neden' diye sordum. Neden ben bu ülkeye hizmet  etmeliyim?" ifadeleriyle ordudan ayrılacağının sinyalini vermişti.

Başbakan Netanyahu, Dürzi liderlerle görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yahudi ulus devlet yasasına karşı  çıkan İsrail'deki Dürzi liderlerle bir araya geldi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede ülkede yaşayan Dürzi  ve Çerkezlere İsrail güçlerinde görev almaları dolayısıyla yasal statülerinin  iyileştirilmesinin gündeme geldiği belirtildi.

Açıklamada, bu öneri "tarihi bir devrim" olarak nitelendirildi.  İsrail basını ise Netanyahu'nun söz konusu öneriye karşılık Dürzilerden Yahudi  ulus devlet yasasında değişikliğe gidilmesi taleplerinden vazgeçmelerini ve  yasanın iptali için İsrail Yüksek Mahkemesine yapılan başvuruyu geri çekmelerini  istediğini yazdı.

Basındaki haberlere göre, bazı Dürzi liderlerin öneriye sıcak baktığı  ancak kimilerinin ise öneriyi kabul edip etmeme konusunda kararsız olduğu ifade  edildi.

Kudüs merkezli resmi İsrail Merkez İstatistik Bürosunun verilerine  göre, çoğunluğu ülkenin kuzeyinde yaşayan Dürzi toplumun nüfusunun 130 binden  fazla olduğu belirtiliyor.

Yahudi ulus devlet yasası ne getiriyor?

İsrail meclisinde 19 Temmuz'da çok az bir oy farkıyla kabul edilen  Yahudi ulus devlet yasası, iki farklı vatandaş modeli öngörüyor. Buna göre, 8  milyonu aşkın nüfuslu ülkenin yüzde 20'den fazlasını oluşturan Arapların ikinci  sınıf vatandaş konumuna düşeceği kaydediliyor.

Halihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları  hükme bağladığı eleştirileri yöneltilen yasayla, Arapça resmi dil olmaktan çıktı  ve ülkenin tek resmi dili İbranice oldu. Bununla birlikte yasanın en çok tepki  çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor:

 

"Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir.  İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır. Dünyadaki tüm Yahudilerin  İsrail'e dönme hakkı vardır. Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır.  İsrail'in başkenti Kudüs'tür."

 

Yasada, "İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır."  ifadesine yer verilerek, Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı  ve haklarının da görmezden gelindiği ifade ediliyor.

 

İsrail, dünyanın değişik bölgelerindeki Yahudileri İsrail'e gelip  yerleşmeye teşvik ediyor ancak 1948'de vatanlarından sürdükleri Filistinlilere  geri dönme hakkı tanımayı ise reddediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!