İSRAİL'DEN TANSİYONU YÜKSELTEN AÇIKLAMA

Netanyahu onlarca kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya 'sert karşılık' verme tehdidinde bulundu..

İSRAİL'DEN TANSİYONU YÜKSELTEN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Çarşamba günü Kudüs'te gerçekleşen ve bir kişinin ölmesine, onlarca kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya 'sert karşılık' verme uyarısında bulundu.

İSRAİL TÜNELLERE OPERASYON DÜZENLEDİ İDDİASI
Netanyahu, "İsrail, bu bölgede son iki yıldır devam eden sükunet ve barışı korumak için agresif, sorumlu ve akıllıca hareket edecek" dedi. Netanyahu'nun açıklamasından birkaç saat sonra, Gazze'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas, İsrail savaş uçaklarının kendi tesislerine ve kaçakçılık faaliyetlerinin gerçekleştiği tünellere operasyon düzenlediğini açıkladı. Operasyon öncesinde İsrailli milletvekillerine konuşan Netanyahu, "Bu olay karşılıklı darbelerin alınmasına yol açabilir ve belli bir süre devam edebilir. Bütün terörist unsurları ortadan kaldırmaya ve onların vatandaşlarımıza saldırmalarını engellemeye kararlıyız" dedi.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİ RİSKE SOKTU
İsrail-Gazze sınırında günlerdir süren gerginliği takiben gelen saldırı, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin geleceği için de büyük risk taşıyor. Yetkililer, üç kişinin ağır olmak üzere, saldırıda 30 kişinin yaralandığını belirtti. ABD Başkanı Barack Obama, Kudüs'te yaşanan saldırıyı kınarken, İsrail'in hava operasyonlarında ölen Filistinliler için de başsağlığı diledi. "Terör için asla bir gerekçe sunulamaz" diyen Obama, "ABD, sorumlu olan grupların bu saldırılara son vermesini belirtirken, her ülke gibi İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğunun altını çizmektedir" dedi. Netanyahu, diplomatik temaslarda bulunmak için bugün Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. 

EN SON HABER.COM

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!