İSRAİL'DE ZORUNLU 'EKSEN KAYMASI

Türkiye ile yaşanan kriz, İsrail savunma sanayini, en büyük ithalatçısı Türkiye dışında, yeni pazarlar aramaya itiyor.

İSRAİL'DE ZORUNLU 'EKSEN KAYMASI

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Gazze filosu baskının ardından bozulmasıyla birlikte, Türkiye İsrail'in en büyük savunma sistemleri ithalatçısı olduğundan, İsrail savunma sanayi kendi ürünlerine yeni alıcı arayışına girdi.

İsrail savunma şirketleri, insansız hava taşıtları Heron'larla Türkiye ile işbirliğine girişen Elbit System ve Rafael Advanced Defense Systems'in ürünleri de dahil, 12 -15 Nisan tarihleri arasında Rio de Janeiro'da düzenlenen LAAD Uluslararası Havacılık ve Savunma Endüstrisi 2011 Fuarı'nda görücüye çıktı.

Türkiye savunma sanayi ithalatında İsrail bir zamanlar ikinci sırada yer alıyordu

ABD'nin ardından Türkiye'ye askeri ürün ihracatında ikinci sırada yer alan İsrail, maliyeti 900 milyon doları bulan, Türkiye'nin elindeki F-4 Fantomlarının ve F-5 uçaklarının modernizasyonunda ve Türkiye'nin envanterindeki M60A1 tanklarının 500 milyon dolar gidere ulaşan yenileştirilme faaliyetinde yer almıştı.

Gazze filosu saldırısı sonrasında İsrail ileri teknoloji silah sistemlerinin Türkiye'ye satışını durdu.

Türk pazarına yeni alternatif: Brezilya ve Latin Amerika

Alternative Information Center'a göre, Aerospace Industries Ltd (IAI) CEO'su Itzhak Nissan "İsrail ve Brezilya arasında son zamanlarda varılan yeni anlayışlar sayesinde, Brezilya pazarına daha fazla ürün satabiliyoruz ve işimizi karşılıklı işbirliği ile genişletebiliyoruz." diyor.

İsrail ekonomi gazetesi Globes'a göre de, İsrail - Brezilya arasında gelişen bu işbirliği, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerine ve onların pazarlarına yönelik İsrail Savunma Sanayinin yeni pozisyonunu yansıtıyor.

Bu ülkeler Türk pazarına alternatif olarak düşünülüyor. "Brezilya, bir zamanlar bizim en büyük müşterimiz olan Türk pazarına karşı alternatiflerden biri" diyor yönetici.

Türk dış politikası İsrail savunma endüstrisinin 'eksenini kaydırıyor'

Bir zamanlar ABD'nin ardından Türkiye'ye savunma sistemleri ihracatında ikinci sırada yer alan İsrail'in yeni pazar arayışında, Türkiye'nin Ortadoğu'da geliştirdiği Arap ülkeleriyle sıfır soruna, ekonomik yakınlaşmaya hatta entegrasyona dayalı yeni dış Türk politikasına duyduğu güvensizliğin de rol oynadığı söylenebilir.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!