Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İspanya'yı karıştıran SMS

İspanya Başbakanı Rajoy'un yolsuzlukla yargılanan bir bakana gönderdiği "Kolay değil ama elimizden geleni yapacağız" şeklindeki mesajı ülkeyi karıştırdı

İspanya'yı karıştıran SMS

İspanya'da iktidardaki Halk Partisi'nin yolsuzlukla suçlanan eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas ile ülkenin başbakanı Mairano Rajoy arasındaki mesajlaşma gündemin en üst sırasına yerleşti. İspanya Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, basına yansıyan cep telefonu mesajları 'Barcenas'ın yargı ile olan sorunlarından dolayı dikkati başka yöne çekme çabası' olarak nitelendirildi.

EuroNews'in İspanyol El Mundo gazetesie dayandırdığı habere göre, İspanyol Başbakan Rajoy'un bu yılın başında Barcenas'a gönderdiği bir mesajda 'Luis hiç kolay değil ama elimizden geleni yapacağız, rahat ol' yazdığı görülüyor. 55 yaşındaki Barcenas, 1991-2008 yılları arasında Rajoy'un da aralarında olduğu Halk Partisi üyeleri ve bazı iş adamlarına parti bağışlarından para aktarmak ve bunları kayda almamak suçlamaları ile cezaevine konmuştu.

Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi lideri Alfredo Perez Rubalcaba, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 'Rajoy'dan derhal görevi bırakıp, ülkeyi erken seçime götürmesini' istedi. Rajoy'u 'Yalan söylemek ve hiçbir inandırıcılığı olmamakla' suçlayan Rubalcaba'nın yanı sıra; diğer muhalif parti liderleri de erken seçim çağrısı yaptı.
İktidar partisini zorlayan skandal yüzünden vatandaşların da Rajoy'a yönelik tepkisi artıyor. Dün Madrid'in yanı sıra birçok kentte hükümet aleyhtarı gösteriler vardı. Bu arada Rajoy, bugün Madrid'de ağırlayacağı Polonya Başbakanı Donald Tusk ile yapacağı görüşme sonrası ikili basın toplantısı düzenleyecek. Rajoy'un Barcenas olayı ile ilgili sorulara nasıl cevap vereceği merak konusu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!