Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İspanya'yı karıştıran iddia

İspanyol bir gazete Başbakan Mariano Rajoy ve başka siyasetçilerin yasadışı ödemeler kabul ettiğini kanıtladığını öne sürdüğü belgeler yayınladı.

İspanya'yı karıştıran iddia

El Mundo, iktidardaki Halkçı Parti'nin eski saymanı Luis Barcanas'ın el yazısıyla yazılmış hesap defterlerine ulaştığını söyledi. Gazete, belgeleri Yüksek Mahkeme'ye verdiğini de yazdı.

Rajoy ve diğer Halkçı Parti yetkilileri birçok kez yasadışı ödemeler aldıkları yönünde iddiaları yalanladı.
Bir başka İspanyol gazete El Pais de bu yılın başlarında benzer belgeler yayınlamıştı.
Eski sayman Barcenas'ın Halkçı Parti içinde bir gizli ödenek yöneterek büyük inşaat şirketlerinden alınan bağışları nakit olarak parti liderlerine aktardığı iddia ediliyor.
Yolsuzluk ve vergi kaçakçılığıyla suçlandığı bir başka dava öncesinde tutuklanan Barcenas, iddiaları reddediyor.
Ama Pazar günü El Mundo gazetesinde yayınlanan bir röportajda Barcenas ilk defa hesap defterlerindeki el yazısının kendisine ait olduğunu kabul etti.
Kendisi ayrıca El Pais'nin yayınladığı fotokopilerin elindeki belgelerin çok ufak bir kısmı olduğunu da sözlerine ekledi.

MUHALEFET RAJOY İLE BAĞINI KOPARDI

İspanya'da ana muhalefettei Sosyalis Parti'nin lideri Alfredo Perez Rubalcaba, Başbakan Rajoy ve Halk Partisi'nin adlarının karıştığıgizli ödeme skandalı sonrasında Başbakan Rajoy ve Halk Partisi ile tüm ilişkilerini kopardıklarını söyledi.

Rubalcaba yaptığı açıklamada Başbakan Rajoy'u istifaya çağırdı. Rubalcaba, "İspanya'daki politik durumun sürdürülemezliğidikkate alındığında Sosyalist Parti, Başbakan Rajoy'un hemen istifaetmesi çağrısında bulunuyor" diye konuştu.

İspanya'da El-Mundo gazetesinde yer alan habere ve belgeleregöre Başbakan Rajoy, lideri olduğu Halk Partisi'nin eski hazine sorumlusu Barcenas ile, Mayıs 2011-Mart 2013 dönemi arasında gizli hesapların sürdürülmesi ve maaşları artırılması kronusunda yazışmalarda bulunmuş. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!