İspanya'nın yeni başbakanı yemin etti

Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez, İncil veya haç olmadan yemin ederek görevi resmen devraldı.

İspanya'nın yeni başbakanı yemin etti

İspanya'nın yeni başbakanı Pedro Sanchez, İncil veya haç  olmadan yapılan törende yemin ederek görevine resmen başladı. 

Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Sanchez, verdiği gensoruyla  muhafazakar Mariano Rajoy hükümetinin düşmesinin ardından ülkenin yeni başbakanı  oldu.

İlk kez başbakan olan 46 yaşındaki Sanchez, bugün Madrid  yakınlarındaki Zarzuela Sarayı'nda Kral 6. Felipe'nin önünde yemin ederek görevi  devraldı. Anayasa'nın bulunduğu yemin töreninde İspanya tarihinde ilk kez İncil  veya haça yer verilmemesi dikkati çekti.

Azınlık hükümetinde zorlanacak

Gensoru ile başbakanlık görevine gelen ilk isim olan sosyalist  liderin, kısa bir süre içinde kendi kabinesini kurması bekleniyor.

Ancak 350 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde sadece 84 üyeye sahip  olan PSOE'nin yasa tasarılarını kabul ettirmek için aşırı sol Podemos ile  aralarında ayrılıkçı ya da kendi bölgeleri için ayrıcalıklar isteyen Katalan ve  Bask partileri ile iş birliği yapması ve onlara ödünler vermesi gerekecek.

Ayrıca Senato'da iktidardan düşen Halk Partisi (PP) mutlak çoğunluğu  elinde bulundurduğundan tasarıları veto edemese de kabul sürecini kuracağı  komisyonla yavaşlatabilecek.

Bunlara ek olarak son anketlerde birinci parti olarak öne çıkan  Ciudadanos ise erken seçim talebiyle hükümeti sıkıştırmaya çalışabilir.

Katalan sorunu çözüm bekliyor

2020 seçimlerine kadar görevde kalmayı isteyen Sanchez'i bekleyen en  önemli sorunlardan biri, bağımsızlık girişimleriyle gündemde olan Katalonya krizi  olarak öne çıkıyor.

Sorunun çözümü için "İspanya Anayasası ve özerk yönetim statüsüne  saygı çerçevesinde", bağımsızlık yanlılarının istediği "diyalog sürecini"  başlatma sözü veren Sanchez'in zaman içinde tutuklu Katalan siyasetçi ve sivil  toplum kuruluşları liderlerinin serbest bırakılması için inisiyatif alacağı da  öngörülüyor.

Sanchez'in geri dönüşü

Sanchez, Aralık 2015 ve Haziran 2016 seçimlerinde PSOE'nin başbakan  adayı olmuş ve her ikisini de kaybetmişti. Sanchez, 2015'te koalisyon ile azınlık  hükümeti kurmaya çalışsa da Meclis'ten güvenoyu alamamıştı.

2016'daki erken genel seçimlerin ardından parti yönetim kurulunun  "çekimser oy kullanarak Rajoy'un azınlık hükümetinin güvenoyu almasının  sağlanması" kararına karşı çıkan Sanchez, 1 Ekim 2016'da PSOE'deki genel  sekreterlik görevini bırakmak durumunda kalmıştı.

Ancak Mayıs 2017'de yapılan seçimde PSOE'nin liderliğine bir kez daha  gelen Sanchez, gensorunun kabul edilmesiyle başbakan oldu.

Yolsuzluk davası hükümeti yıktı

2011'den beri ülkeyi yöneten Mariano Rajoy hükümetinin düşmesine  yolsuzluk davası yol açtı.

Kamuoyunda "Gürtel olayı" olarak bilinen ve bazı PP üyelerinin 1990 ve  2000'li yıllarda rüşvet alarak seçim kampanyalarını finanse etmekle suçlandığı  davada 24 Mayıs'ta karara varılmıştı.

Mahkeme, PP'nin 1987 ve 2010 yılları arasında mali işler müdürlüğü  yapan Luis Barcenas'ın da aralarında olduğu bazı üst düzey yetkililer ile iş  adamlarından oluşan 29 kişiye yolsuzluk suçlamasıyla toplam 351 yıl hapis cezası  vermişti.

Mahkeme, kararında partinin yıllarca rüşvete bulaştığını gösteren  deliller bulunduğu ve Başbakan Rajoy'un da tanık olarak dinlenmesi gerektiği  belirtilmişti.

Ana muhalefet partisi PSOE, bunun üzerine hükümet hakkında gensoru  vermiş ve Rajoy'u istifaya çağırmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!