İspanya Kralının eniştesine hapis!

Yüksek mahkeme, İspanya Kralı 6. Felipe'nin yolsuzluk, vergi kaçırma ve usulsüzlükten suçlu bulunan eniştesi Inaki Urdangarin'e verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının 5 yıl 10 aylık kısmını onadı.

İspanya Kralının eniştesine hapis!

İspanya Yüksek MahkemesiKral 6. Felipe'nin eniştesi  Inaki Urdangarin'e yolsuzluk, vergi kaçırma ve usulsüzlük suçlamasıyla verilen  yaklaşık 6 yıl 3 aylık hapis cezasının 5 yıl 10 aylık kısmını onadı. 

Urdangarin'in yaptığı temyiz başvurusunu karara bağlayan Yüksek  Mahkeme, kamu kaynaklarını usulsüz kullanmak, vergi kaçırmak ve yolsuzluktan  suçlu bulduğu sanığın evrakta sahtecilikten beraatine hükmetti.

Yüksek Mahkeme, alt mahkemenin verdiği toplam 6 yıl 3 aylık hapis  cezasının 5 ay 10 aylık kısmı onandı.

Yüksek Mahkeme, İspanya Kralı 6. Felipe'nin kız kardeşi Prenses Cristina'nın da kocasının işlediği suçlardan fayda sağladığına hükmederek  hakkında verilen para cezasını onadı.

Alt mahkeme, Yüksek Mahkemenin kararını açıklamasının ardından  Urdangarin'in hapse girip girmeyeceğine karar verecek.

İspanya resmi haber ajansı EFE, Urdangarin'in ceza süresinin hapse  girmeyi gerektirdiğini yazdı.

İspanya'da "Noos olayı" olarak bilinen davada yargılama süreci,  2016'da başlamıştı. Yerel mahkeme, davada 17 sanık arasında en fazla cezayı alan   Urdangarin ve eski ortağı Diego Torres'i cezaevine göndermeyerek haklarında  denetimli serbestlik kararı almıştı.

6,2 milyon avroluk kamu kaynağını usulsüz kullanmak, vergi kaçırmak,  yolsuzluk ve evrakta sahtecilik suçlarıyla 17 kişinin yargılandığı dava sonunda  İspanya Kralının kız kardeşi Prenses Cristina'e da 265 bin avro para cezası  verilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!