İŞKUR'dan işverene destek

TÜRKİYE İş Kurumu (İşkur), istihdamı artırmak için 'işbaşı eğitim programı'nı daha etkin kılacak.

İŞKUR'dan işverene destek

 Geçen yıl başlatılan programla İzmir'de 850 kişi işe girerken, bu yılki hedefin 10 bin olduğu belirtildi. Bunun için işadamı, sanayici ve esnafa, 'İşçi istihdam et, maaşını, sigortasını 6 ay ben vereceğim' çağrısı yapıldı. İşkur Ege Bölge Müdürü Kadri Kabak, "Paramız var, gelin bu fondan yararlanın. İşçi başına toplam 4 bin lira mali kaynak aktarıyoruz, kaçırmayın" dedi.

İzmir'de İşkur'a 2011 yılında 108 bin 47 kişi başvururken 2013'ün Şubat ayında bu rakam, 162 bin 234'e ulaştı. İşsizliğin yüzde 14 ile ülke ortalamanın üzerinde olduğu kentte, istihdamı artırmanın yolları aranıyor. İzmir'de 2011 yılında 7 bin 516 kişiye iş bulan İşkur, 2012 yılında bunu yüzde 162 artırarak, 19 bin 709 kişiye çıkardı. 2013 yılının ilk üç ayında 9 bin 908 kişi işe yerleştirildi.

İşkur, istihdamı artırmak için 'işbaşı eğitim programı'nı da daha etkin kullanma kararı aldı. Geçen yıl başlatılan programla 850 kişi iş sahibi olmuştu, bu yılki hedef ise 10 bin kişi. İşkur Ege Bölge Müdürü Kadri Kabak, birden fazla işçi çalıştıran kurumların programdan yararlanabileceğini belirterek, işverenin, işyerindeki işçinin yüzde 10'u kadar yeni işçi alması halinde 6 ay süreyle işçilerin genel sağlık sigortası (GSS) primlerinin devlet tarafından ödeneceğini, işçiye de günlük 25 lira harçlık verileceğini söyledi.

Kabak, programla işçi başına toplam 4 bin lira mali destek sağlayacaklarını belirterek, "İzmir'de iki ve üstü işçi çalıştıran 70 bin işyeri var. Paramız var, gelin bu fondan yararlanın. İşçi başına toplam 4 bin lira mali kaynak aktarıyoruz, kaçırmayın. Sanayi ve ticaret odaları, işadamlarının örgütlü olduğu dernekleri, organize sanayi bölgelerini esnaf odalarını gezerek, programı anlatıyoruz. Amacımız, işsizlerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek, deneyim kazanmalarını sağlamak" dedi.

İŞKUR YÜZDE 20 KALICI İSTİHDAMI ŞART KOŞUYOR

İşbaşı eğitim programından yararlanabilmek için işyerinin en az iki çalışanının bulunması gerekiyor. 2- 14 çalışanı olan işyerinde bir işçinin, 15 ve üstü çalışanı olan işyerinde ise işçi sayısının yüzde 10'u kadar işçiye destek veriliyor. İşverenin bu programdan yararlanabilmesi için son üç ayda çalışan sayısının sabit olması yani kimseyi işten çıkarmamış olması gerekiyor. Koşullara uyan işveren, işe kimi alacağına kendisi karar veriyor, İşkur 6 ay süreyle işçiye günde 25 lira ödüyor, GSS primlerini yatırıyor. Ancak İşkur, işverenden bir yıl boyunca işbaşı eğitim programına aldığı kişilerin yüzde 20'sine kalıcı istihdam sağlamasını şart koşuyor. Programdan yararlanmak isteyenlerin İşkur'un Bornova, Çiğli, Karabağlar, Konak ve Torbalı hizmet merkezlerine ulaşabilecekleri bildirildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!