İşkur'a müfettiş ordusu geliyor

Çalışma Bakanlığı kayıtdışıyla mücadele için denetim ordusu kuruyor. 700 kişilik iş müfettişi sayısı bin 800'e çıkarılacak

İşkur'a müfettiş ordusu geliyor

 

Hükümet yeni dönemde kayıtdışıyla etkin mücadele etmek için iş müfettişi ordusu kuruyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen 700 olan iş müfettişi sayısını bin 800'e çıkaracaklarını söyledi. "Denetimleri artıracağız" diyen Çelik, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) çekirdek kadrosunun Ankara'da değil Anadolu'da olması gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, İŞKUR'dan sorumlu müsteşar yardımcısı atayacağını belirtti. İşsizliği kalıcı şekilde azaltmak için seferberlik ilan edileceği mesajını veren Çelik, "Güvenceli esneklik anlayışı ve 'işi değil insanı koruma' ilkesi kapsamında işgücü piyasasındaki katılıklar giderilecek. Gençler ve kadınlar başta olmak üzere mesleki eğitim programları ile işe girişleri kolaylaştıracağız" dedi. Aktif işgücü programlarına ayrılan kaynağın üç katına çıkarıldığını hatırlatan Çelik, şöyle konuştu: "Şu anda mesleki eğitim programları için 1.4 milyar liralık kaynak tahsisi yapıldı. 2013 yılından itibaren her yıl 400 bin işsiz aktif işgücü programlarından yararlandırılacak. Meslek Edindirme Merkezleri Projesi kapsamında her yıl 200 bin kişi olmak üzere toplam 1 milyon işsiz eğitimden geçirilerek, işe yerleştirilecek. Ulusal İstihdam Stratejisi kararlılıkla uygulanacak."

Evlenen kadın işi bırakmasın!
Ulusal İstihdam Stratejisi'nin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Şiddet mağduru, kocası ölen ya da boşanan kadına özel önem verilecek. Kadın evlenmesi durumunda 1 yıl içinde tazminatını alarak işten ayrılması şeklindeki işten çıkışı özendiren düzenlemeler gözden geçirilecek. Çocuk bakım hizmeti veren işyerlerinde teşvik verilecek.

Kıdem önceliğimiz değil
Kıdem tazminatının 36 yıldır tartışıldığını söyleyen Çelik, "Hükümet programımızda da yer alıyor. Ancak şu anda önceliğimiz toplu sözleşmeler, taraflarla diyalog. Hazırlığımız var. Ancak önceliğimiz değil. Dört yıl içinde gündeme alınır, tartışılır, diyalog yoluyla çözüm bulunur" diye konuştu. 12 Eylül ürünü sendikal mevzuatın yenileneceğini belirten Çelik, "Taşeronlaşmanın dezavantajlarını ele alacağız. Özel istihdam büroları elden geçirilecek" dedi.

TÜRKİYE GAZETESİ

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!